fot. PAP/EPA

Białystok: Wystawa przedstawiająca historię kapłanów z archidiecezji wileńskiej ratujących Żydów

Historię kapłanów z archidiecezji wileńskiej ratujących Żydów podczas II wojny światowej można zobaczyć na wystawie w Białymstoku.

Ekspozycja została otwarta wczoraj i składa się z biogramów, fotografii i relacji. Wernisaż poświęcony został 70 kapłanom. Zaprezentowane zostały też sylwetki księży wyróżnionych medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. To trzech duchownych: ks. Witold Szymuczkiewicz, ks. Jan Sielewicz i ks. Adam Sztark.

Jeden z autorów wystawy – ks. dr Tadeusz Krahel – przypomniał, że księża z archidiecezji wileńskiej ratowali Żydów przy silnej współpracy z parafianami.

Księża angażowali się w ratowanie Żydów. Sami nie mogliby nic zrobić, tylko przy współpracy ze swoimi parafianami. Właśnie do parafian podsyłali, ażeby oni ich przechowali. Są nieraz bardzo ciekawe wątki, np. nasz białostocki dyrektor teatru Aleksander Węgierko, który był pochodzenia żydowskiego, znalazłem o nim informację, że w czasie okupacji niemieckiej ukrywał się na plebanii koło Białegostoku. Był nawet organistą – powiedział ks. dr Tadeusz Krahel.

Wystawa w Białymstoku wpisuje się w przypadający jutro Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów spod okupacji niemieckiej. Święto zostało ustanowione z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy. Po raz pierwszy było obchodzone w ubiegłym roku.

24 marca 1944 roku w Markowej Niemcy wymordowali rodzinę Ulmów, która ukrywała Żydów. Na podstawie tej zbrodni 24 marca został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów.

RIRM

drukuj