fot. PAP/Adam Warżawa

Prezydent A. Duda: Zagłada tego miasta, Wielunia, należy do najważniejszych symboli martyrologii narodu polskiego podczas II wojny światowej

Prezydent podkreśla, że przestroga płynąca z Wielunia pozostaje aktualna i potrzebna Polakom oraz innym narodom Europy i świata. Wskazał, że zagłada Wielunia to najważniejszy symbol martyrologii naszego narodu.

Prezydent Polski skierował list do uczestników obchodów 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Wieluniu. To miasto, które jako pierwszy w Polsce cel cywilny, zostało zbombardowane przez niemieckie lotnictwo 1 września 1939 r. Zginęło około 2 tys. osób.

Prezydent Andrzej Duda podziękował mieszkańcom Wielunia za niesienie całemu światu przestrogi, która płynie z tego tak okrutnie doświadczonego miejsca.

Nawiązał też do ubiegłorocznych uroczystości rocznicowych. List odczytał prezydencki doradca Mariusz Rusiecki.

– Zagłada tego miasta należy do najważniejszych symboli martyrologii narodu polskiego podczas II wojny światowej. Rok temu przypomnieliśmy światu, że Wieluń był celem bezprecedensowego i totalitarnego bestialstwa. Wspólnie z przywódcami wielu państw ponowiliśmy zobowiązanie, by solidarnie budować pokój, pomyślność i przyjaźń między narodami. Dzięki temu ofiara ludzi, którzy tutaj zginęli, przyczynia się do lepszej i bezpieczniejszej przyszłości – napisał w liście prezydent Andrzej Duda.   

Hołd ofiarom w Wieluniu oddał premier Mateusz Morawiecki. Uroczystości o świcie odbyły się także na Westerplatte. Miejsce to jest symbolem oporu przed niemiecką agresją.

Andrzej Duda wręczył bliskim bohaterów poległych na Westerplatte certyfikaty potwierdzające odnalezienie szczątków ich najbliższych.

RIRM

drukuj