fot. PAP/Andrzej Grygiel

Prezydent: wierzę, że sytuacja Górnego Śląska ulega radykalnej zmianie

Wierzę głęboko, że sytuacja Górnego Śląska ulega radykalnej zmianie – mówił dziś w Katowicach prezydent Andrzej Duda po podpisaniu ustawy metropolitalnej dla woj. śląskiego. Podkreślił, że szansą dla regionu jest współdziałanie.

Prezydent zaznaczył, że przez ostatnie kilkadziesiąt lat słyszeliśmy, że Górny Śląsk jest zaniedbywany, zapominany i eksploatowany.

„Wierzę w to głęboko, że sytuacja właśnie w tej chwili ulega radykalnej zmianie” – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent wyraził nadzieję, że ustawa metropolitalna zostanie natychmiast opublikowana, wejdzie w życie i będzie realizowana. Dodał, że szansa regionu polega na dobrym współdziałaniu.

„Na współdziałaniu, o którym można mówić z uśmiechem, że ono przełamie może nawet te tradycyjne zagłębiowsko-śląskie podziały” – zaznaczył.

Prezydent podkreślił, że nowe regulacje dają szanse na lepszy rozwój i strategiczne planowanie. Podkreślił, że nowoczesny rozwój jest zgodny z zasadami rozwoju zrównoważonego.

„Oznacza, że są miejsca pracy i wypoczynku. Oznacza dbałość o środowisko naturalne, dbałość o mądry rozwój sieci transportowej, drogowej” – powiedział Duda.

Wyraził przekonanie, że ustawa wyznacza początek nowej drogi dla Górnego Śląska i części Zagłębia.

Prezydent podziękował rządowi za przygotowanie ustawy oraz posłom i senatorom ze wszystkich stron sceny politycznej za jej poparcie.

PAP/RIRM

drukuj