fot. PAP/Tomasz Wojtasik

„ND”: polscy rolnicy protestują przeciwko propozycji Komisji Europejskiej

Organizacje rolnicze protestują przeciwko propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej zwiększenia kontyngentów na bezcłowy import ukraińskiego zboża do Unii Europejskiej. Importowane ziarno w większości najpierw trafia do Polski – pisze „Nasz Dziennik”.

Komisja Europejska chce by wwóz zboża został zwiększony do 100 tys. ton pszenicy i co najmniej 650 tys. ton kukurydzy. Limity te obecnie są o połowę niższe.

Propozycja Komisji wywołała falę protestów wśród polskich rolników. Jak podkreśla Zbigniew Obrocki, wiceprzewodniczący NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych, obawiają się oni, że napływ ukraińskiego ziarna spowoduje bardzo duży spadek zbóż w Polsce.

Jeżeli nie będzie konkretnego stanowiska ze strony ministerstwa czy odpowiednich służb, to będzie protest. Już dziś rolnicy się obawiają, że to zboże leci w dół. Nie wiadomo, czy jest to efekt naszego wewnętrznego unijnego rynku, czy niekontrolowanego napływu zboża ze wschodniej granicy. Obawa jest i dopóki nie zostanie rozwiana, to rolnicy będą w sposób negatywny się na ten temat wypowiadać. Obawiam się, że jeśli cena zboża zacznie lecieć drastycznie w dół, to mogą ze strony rolników rozpocząć się protesty – podkreśla Zbigniew Obrocki.

Według oficjalnych danych GUS, w 2015 r. import zbóż Ukrainy wyniósł 170 tyś ton, a w ub.r. ponad 160 tyś ton kukurydzy.

Zdaniem rolników, setki tysięcy ton pszenicy i kukurydzy przywożonych jest do Polski nielegalnie.

RIRM

drukuj