fot. flickr.com

Obserwatorium: 11 zabitych w izraelskim ostrzale rakietowym w Syrii

Trzech syryjskich żołnierzy, siedmiu bojowników milicji wspieranej przez Iran i cywil zginęli w nocy z poniedziałku na wtorek w izraelskim ostrzale rakietowym w Syrii – poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Siedmiu wojskowych zostało rannych.

Ataki były wymierzone w pozycje syryjskiej armii na południowy zachód od Damaszku oraz proirańskie grupy, w tym libański Hezbollah, w prowincji Dara w południowo-zachodniej Syrii, na południowy wschód od Wzgórz Golan – oświadczyło Obserwatorium z siedzibą w Londynie.

Wstępny bilans mówił o pięciu ofiarach śmiertelnych.

Oficjalna syryjska agencja SANA, powołując się na źródło wojskowe, podała, że w nocy „izraelski wróg zaatakował region południowy kraju przy użyciu rakiet”, a syryjska obrona przeciwrakietowa odpowiedziała. Atak miał nastąpić ze Wzgórz Golan, które są okupowane przez Izrael od wojny sześciodniowej z 1967 roku.

Od początku konfliktu w Syrii w 2011 roku Izrael przeprowadził setki ataków na siły reżimu Baszara el-Asada, a także na jego sojuszników – Iran i libański Hezbollah. Władze Izraela twierdzą, że nie pozwolą, aby Syria stała się przyczółkiem dla Iranu – wroga numer jeden państwa żydowskiego.

PAP

drukuj