79. rocznica wybuchu II wojny światowej

Mija 79. rocznica wybuchu II wojny światowej. 1 września 1939 roku o godz. 4.47 niemiecki pancernik Schleswig-Holstein ostrzelał polską składnicę wojskową na Westerplatte. Niemcy zbombardowali także Wieluń.

Z kolei 17 września do niemieckiego ataku na Polskę przyłączyła się sowiecka Rosja. Historyk dr Dariusz Kucharski zwraca uwagę, że nasz kraj bez pomocy z zewnątrz nie miał szans w tym starciu.

Rzeczpospolita Polska stanęła do walki. Dzisiaj mówimy, że nie dała rady, że była słaba itd. Musimy pamiętać o jednym – na państwo polskie uderzyły dwa państwa totalitarne, gdzie system demokratyczny kompletnie nie miał zastosowania. Potencjały tych dwóch armii były nieporównywalne. Nie było wówczas państwa na świecie, które mogłoby przeciwstawić się tym dwóm wielkim potencjałom wojskowym. Dlatego bez pomocy sojuszników zachodnich, którzy nas zwyczajnie zdradzili – Francuzów i Brytyjczyków – nie mieliśmy żadnych szans. Niestety historia pokazała, że zostaliśmy osamotnieni – zaznacza dr Kucharski.

W II wojnie światowej uczestniczyło ponad 1 mld 700 mln ludzi z 61 państw. Zginęło około 60 milionów osób, w tym 6 mln obywateli Polski.

Uroczystości upamiętniające wybuch II wojny światowej odbędą się dziś w całej Polsce. Po godzinie 4.00 rozpoczęły się obchody na Westerplatte.

 RIRM

drukuj