B. Dziuk w Radiu Maryja: Profilaktyka pierwotna jest najważniejsza
Kiedy dostajemy informacje o nowotworze, to każdy myśli, że to jest koniec, a tak nie jest, bo wczesna diagnostyka, podjęcie działań w leczeniu z choroby nowotworowej sprawia, że dłużej żyjemy, mamy dobre osiągniecia – wyjaśniła Barbara Dziuk, poseł Prawa i Sprawiedliwości, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja. Dodała również, że sieć onkologiczna to jest już kolejny etap, a profilaktyka pierwotna jest najważniejsza.
Jak ważna jest profilaktyka i współpraca z lekarzami związana z onkologią, przekonała się Barbara Dziuk, która opowiedziała w audycji, że zarówno ona, jak i jej mama przechodziły leczenie onkologiczne i – jak podkreśliła – dzięki dobrej współpracy, stosowaniu się do zasad, które przedstawiali lekarze, mogą cieszyć się życiem.
– Organizuję różnego rodzaju miasteczka zdrowia, bo dla mnie, jak myślę, dla każdego człowieka, życie jest najcenniejszym darem, a dla kobiety, która oczekuje potomstwa, jest też wielkim przeżyciem i wielką radością – dodała.
W 2020 roku rząd Zjednoczonej Prawicy przyjął Narodową Strategię Onkologiczną, której efektem jest ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej.
– To są bardzo dobre rozwiązania, które jeszcze przed ogłoszeniem Krajowej Sieci Onkologicznej były wypracowane w Narodowym Instytucie Onkologii zarówno w Warszawie, ale też i w Gliwicach, Krakowie, gdzie wszyscy znawcy tematu, eksperci związani z tą dziedziną, która jest dosyć dynamiczna w obecnych czasach, bo przecież na nowotwory choruje nam mnóstwo osób – i kobiety i mężczyźni (mówi się, że to jest dżuma XXI wieku) – i chcąc jakby wyjść naprzeciw oczekiwaniom pacjentów, stworzyliśmy narodową strategię, a teraz już Krajową Sieć Onkologiczną, która tak naprawdę od momentu diagnostyki bardzo szybko postępuje, żeby podjąć leczenie, współpracę z pacjentem, aby przeprowadzić przez ten trudny okres. Kiedy dostajemy informacje o nowotworze, to każdy myśli, że to jest koniec, a tak nie jest, bo wczesna diagnostyka, podjęcie działań w leczeniu z choroby nowotworowej sprawia, że dłużej żyjemy, mamy dobre osiągnięcia – wyjaśniła Barbara Dziuk.
Problemem jest – jak stwierdziła gość Radia Maryja – brak zgłaszania się osób na profilaktykę.
– Sieć onkologiczna to jest już kolejny etap, a profilaktyka pierwotna jest najważniejsza. Namawiam i będę chciała też Państwa namawiać, abyśmy o tym mówili. Teraz przeżywaliśmy w Sejmie tydzień z profilaktyką, gdzie zachęcałam zarówno posłanki, jak i pracownice do badań. Akcja okazała się bardzo dobra. Przybyli do nas lekarze z Narodowego Instytutu Onkologii. (…). Zrobiłam taki prezent kobietom – kobieta dla kobiety – wyjaśniła.
Ustawa dotycząca leczenia onkologicznego zakłada dwa przełomowe założenia.
– Krajowa Sieć Onkologiczna zakłada, aby przede wszystkim była to diagnostyka, a jeżeli już mamy wprowadzone standardy, to żeby były one dla wszystkich jednakowe oraz bardzo istotny element, jakim jest koordynacja głównych ośrodków onkologicznych z mniejszymi. Przede wszystkim musi być rozpoznanie, jaki jest to nowotwór, na jakim jest etapie – czy dać go do lżejszego ośrodka czy już do bardziej wyspecjalizowanego. Tu jest wielka rola lekarzy, bo podstawą jest diagnostyka. Nie możemy też wszystkich przekierować do ośrodków wysokowyspecjalizowanych, gdzie stosuje się mocno inwazyjne leczenie (…). Synchronizacja dużych ośrodków z małymi jest bardzo istotnym elementem. To jest europejski wzór, który jest już wypracowany, a my dostosowujemy się do naszych warunków, bo mamy zarówno potencjał, jeżeli chodzi o kadry, ale też doposażenie na miarę XXI wieku – powiedziała poseł Prawa i Sprawiedliwości.
🔜 Już jutro w #DzieńMamy, rozpoczynamy Tydzień Zdrowia Rodzin!
🎁 Przygotowaliśmy dla Was kosz profilaktycznych niespodzianek #badania #pomiary #konsultacje.
🧐 Sprawdź co dla Ciebie i Twojej rodziny szykuje Twój #OddziałNFZ ⤵️https://t.co/HPcP4cNZ0E pic.twitter.com/GI9A7t6Rff
— Narodowy Fundusz Zdrowia (@NFZ_GOV_PL) May 25, 2023
Od 26 maja do 2 czerwca trwa program zatytułowany „Tydzień zdrowia rodzin” Narodowego Funduszu Zdrowia [czytaj więcej].
– Moje marzenia się spełniają i jest od podstaw wdrażana profilaktyka, czyli to, że każda osoba może przede wszystkim być zaopiekowana, może przyjść porozmawiać, przedyskutować z ekspertem swoje wątpliwości. Ten dialog eksperta z pacjentem jest bardzo potrzeby. Bardzo dobra akcja, pod którą podpisuję się dwoma rękoma (…). Musimy zadbać o życie od poczęcia aż do naturalnej śmierci – oceniła.
– Warto się badać, bo wczesne wykrycie ratuje życie, a także – powtarzam zawsze – bo chcę mieć pewność, że jestem zdrowa – dodała.
Całą rozmowę z Barbarą Dziuk w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].
radiomaryja.pl