fot. PAP/Albert Zawada

Badania profilaktyczne na wsi

Ministerstwo Zdrowia oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zachęcają mieszkańców wsi do badań profilaktycznych. Pracownicy agencji będą udzielać rolnikom informacji na temat dostępnych programów profilaktycznych.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie współpracować z Ministerstwem Zdrowia. Celem ich działań jest promocja badań profilaktycznych wśród mieszkańców wsi. Agencja i resort podpisały w tej sprawie list intencyjny.

Ten list ma znacząco wspomóc i zachęcić wszystkich mieszkańców wsi do tego, aby zadbać o swoje zdrowie, aby poddawać się chętnie badaniom profilaktycznym, aby we wczesnej fazie wykonywać diagnostykęmówił Henryk Kowalczyk, wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Jak dodał, mieszkańcy miast wykonują obowiązkowe badania z medycyny pracy. Wówczas wykrycie wszelkich symptomów choroby jest łatwiejsze. Rolnicy, którzy pracują w polu, takich badań nie przechodzą.

– Rolnicy bardzo często, żyjąc w nieświadomości, pielęgnują w sobie choroby, które można byłoby we wstępnej fazie bardzo skutecznie wyleczyć – zaznaczył minister.  

Od lipca ubiegłego roku funkcjonuje program „Profilaktyka 40 plus”, który skierowany jest do osób po czterdziestym roku życia. Badania profilaktyczne nie cieszą się jednak dużym zainteresowaniem na obszarach wiejskich, stąd wspólna inicjatywa agencji rolnictwa i resortu zdrowia.

– O wszystkich programach profilaktycznych, które są realizowane pod auspicjami ministra zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, będziemy systematycznie przekazywali informacje w ramach regularnych szkoleń skierowanych do pracowników ARiMR. Natomiast oni będą mogli w czasie swoich codziennych obowiązków, rozmów z rolnikami przekazywać informacje o możliwości skorzystania z badań profilaktycznych –  poinformował minister zdrowia, Adam Niedzielski.

Pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa są już gotowi do udzielania informacji i pomocy – poinformowała prezes agencji, Halina Szymańska.

– Nasze placówki (330 placówek, 16 oddziałów regionalnych, 314 biur powiatowych) są już przygotowane, a dzisiaj na naszej stronie internetowej uruchomimy specjalną zakładkę, na której będą umieszczane wszystkie informacje dotyczące bieżącego programu – podkreśliła Halina Szymańska, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Warto skorzystać z programu „Profilaktyka 40 plus”, ponieważ to po czterdziestym roku życia ryzyko różnych chorób zaczyna wzrastać.

– Pracownicy ARiMR będą mogli pomagać wypełniać ankiety zdrowotne, dać możliwość wygenerowania skierowania do poszczególnych placówek, bo przypominam, że mamy blisko 2 tys. placówek, które oferują możliwość wykonania badań 40 plus – wyjaśnił Adam Niedzielski.

Dotychczas do programu „Profilaktyka 40 plus” w całej Polsce zapisało się 900 tysięcy osób, a badania wykonało 700 tysięcy.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl