fot. PAP/Piotr Polak

Prof. K. Kubiak o propozycji przekazania systemu Patriot Polsce przez Niemcy: Ma ona głębokie tło polityczne i jest kolejnym testem wobec naszych zachodnich sąsiadów

Wicepremier, szef Ministerstwa Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak, zwrócił się do Niemiec, aby proponowane Polsce Patrioty zostały przekazane Ukrainie i rozstawione przy zachodniej granicy. To – jak wyjaśnił – pozwoli uchronić ten kraj przed kolejnymi ofiarami i blackoutem oraz zwiększy bezpieczeństwo naszej wschodniej granicy. Niemcy proponują nam systemy obrony przeciwlotniczej Patriot i myśliwce Eurofighter. Taka propozycja padła po tragicznym wydarzeniu w Przewodowie.

Ekspert ds. bezpieczeństwa, prof. Krzysztof Kubiak, wskazał na podłoże polityczne sprawy Patriotów, a także na wątpliwości co do możliwości szybkiego przekazania ich Ukrainie.

Propozycja ma głębokie tło polityczne i  jest kolejnym testem wobec Niemiec. Wysiłek głównie ukierunkowany jest na skłonienie Niemców do rzucenia swoistej polityki meandrowania problemu ukraińskiego, skłonienie ich do głębokiego zaangażowania się w kwestie ukraińskie. Natomiast co do istoty przekazania systemów Patriot Ukrainie, nie mam pewności – biorąc pod uwagę amerykańskie pochodzenie tych zestawów – czy to jest w ogóle możliwe bez konsultacji ze Stanami Zjednoczonymi; oczywiście konsultacji niemiecko-amerykańskich, ponieważ my je jedynie proponujemy, a nie jesteśmy gestorem sprzętu – ocenił ekspert.

Głos w sprawie Patriotów zabrał także prezes PiS, Jarosław Kaczyński. Ocenił on, że dla bezpieczeństwa Polski najlepiej byłoby, gdyby Niemcy przekazali ten sprzęt Ukraińcom i rozlokowali go na zachodzie Ukrainy. Zaznaczył przy tym, że to jego osobisty pogląd. Natomiast prezydent Andrzej Duda stwierdził, że propozycja Niemiec to „ważny gest sojuszniczy”.

System Patriot to amerykański system przeciwlotniczy średniego zasięgu. Do końca br. na wyposażenie polskiego wojska mają wejść dwie baterie Patriotów. Ponadto w Polsce stacjonują już dwie baterie sił amerykańskich rozmieszczone m.in. w Rzeszowie.

RIRM/TV Trwam News

 

drukuj