[TYLKO U NAS] Dr T. Mierzwa o profilaktycznych badaniach na raka: To kilkanaście minut raz na dwa lata, które warto dla siebie poświęcić. Wcześnie wykryta zmiana to leczenie oszczędzające

Dzięki badaniom cytologicznym wykrywamy blisko 400 przedinwazyjnych raków szyjki macicy. To zupełnie inne schorzenie niż inwazyjny rak szyjki macicy – ten, który by wymagał operacji i naświetlania. W raku przedinwazyjnym najczęściej wystarczy prosty zabieg ginekologiczny usunięcia zmiany. To najczęściej kończy temat. Jeśli chodzi o kolonoskopię, u co trzeciej osoby stwierdzamy istnienie polipów w jelicie. Znaczna część z nich jest polipami, które w przyszłości mogłyby przejść w stan nowotworowy. Musimy sobie uświadomić, jak istotne są nasze badania profilaktyczne i jak istotny jest nasz styl życia – mówił dr n. med. Tomasz Mierzwa, koordynator Zakładu Profilaktyki i Promocji Zdrowia Centrum Onkologii w Bydgoszczy, podczas „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Przypada dziś Światowy Dzień Walki z Rakiem. W Polsce na nowotwór złośliwy choruje ponad 180 tys. osób rocznie, z czego 100 tys. umiera.

– Najczęstszym nowotworem u mężczyzn jest rak prostaty, który kilka lat temu wyprzedził raka płuca. Wśród pań liderem jest rak piersi. Z kolei rak płuca pozostaje najczęstszym nowotworem, który jest odpowiedzialny za zgony mieszkańców Polski. Przyczyny tego stanu rzeczy nie są nam do końca znane. Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że zadbać o siebie musimy sami (…). Dzięki immunoterapii zanotowaliśmy postęp w leczeniu chorób nowotworowych, ale ciągle jesteśmy dalecy od sukcesu. Głównie dlatego, że nasi pacjenci zgłaszają się do lekarza bardzo późno – gdy nowotwór jest już w wysokim stopniu zaawansowania – zaznaczył dr n. med. Tomasz Mierzwa.

Koordynator Zakładu Profilaktyki i Promocji Zdrowia Centrum Onkologii w Bydgoszczy wskazał na konieczność profilaktycznych badań w zapobieganiu rozwojowi złośliwego nowotworu.

– Mamy w tej chwili kilka programów badań profilaktycznych. Od wielu lat jest realizowany program profilaktyki raka piersi, raka szyjki macicy. Powrócił także program profilaktyki raka jelita grubego. Programy są, sprzęt jest. Mamy wiele pracowni mammograficznych, mamy wiele mammobusów, które docierają niekiedy nawet do odległych gmin, ale ciągle w tych mammobusach nie ma tłoku ludzi. W gabinetach ginekologicznych, żeby wykonać badanie cytologiczne – nie ma tłoku; nie mówię już o pracowniach kolonoskopowych. Musimy sobie uświadomić, jak niebywale istotne są nasze badania profilaktyczne i jak istotny jest nasz styl życia – wskazał onkolog.

Chirurg zwrócił uwagę, że na badania profilaktyczne raka zgłasza się wciąż zbyt mało osób, ale wśród tych, które się zgłosiły, wiele może być wyleczonych w bardzo szybki sposób.

– Wcześnie wykryta zmiana to leczenie oszczędzające. Wczesna zmiana to brak wykonania u pacjentki mastektomii, czyli amputacji piersi. Jak to jest ważne dla kobiety – nie muszę przypominać. Wczesna zmiana to również bardzo często brak konieczności leczenia uzupełniającego chemioterapią. Naprawdę warto. To jest kilkanaście minut raz na dwa lata, które warto dla siebie poświęcić (…). W województwie kujawsko-pomorskim dzięki badaniom cytologicznym wykrywamy kilkaset (blisko 400) przedinwazyjnych raków szyjki macicy. To zupełnie inne schorzenie niż inwazyjny rak szyjki macicy – ten, który by wymagał operacji i naświetlania. W raku przedinwazyjnym najczęściej wystarczy prosty zabieg ginekologiczny usunięcia zmiany z szyjki macicy. To najczęściej kończy temat (…). Jeśli chodzi o kolonoskopię, u co trzeciej osoby (bezobjawowej) stwierdzamy istnienie polipów w jelicie. Znaczna część z nich jest polipami, które w przyszłości mogłyby przejść w stan nowotworowy. Tym ludziom ratujemy życie. W trakcie jednego zabiegu usuwamy polip, który już potem nie rozwinie się w nowotwór – wyjaśnił koordynator Zakładu Profilaktyki i Promocji Zdrowia Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

Cała rozmowa z dr. Tomaszem Mierzwą dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj