70 proc. dzieci ma problemy z próchnicą

Ponad 70 proc. polskich dzieci ma problemy z próchnicą – wynika z raportu Ipsos. Posłowie i eksperci kwestię problemów stomatologicznych wśród najmłodszych podjęli podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Podstawowej Opieki Zdrowotnej i Profilaktyki.

Specjaliści zwracali uwagę, że błędy w diecie oraz zaniedbania higieniczne powodujące próchnicę mogą rzutować na całe życie człowieka.

Prof. Dorota Kowalczyk-Olczak z Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej przedstawiła informacje na temat programu „Chroń dziecięce uśmiechy” i podkreślała dużą rolę profilaktyki.

­- Musimy zbudować tę świadomość prozdrowotną, żeby człowiek miał poczucie, że bierze sam za siebie odpowiedzialność za swoje zdrowie. Myślę, że jesteśmy jeszcze na drodze do tego. Zaniedbania higieniczne, niewłaściwy sposób wykonywania zabiegów higienicznych, niewystarczające stosowanie tych dodatkowych akcesoriów i te różnice, jeśli chodzi o młodsze dzieci i starsze oraz środowisko wiejskie i miejskie. A przecież właśnie to higiena i dieta są podstawowymi czynnikami, które zapobiegają chorobie próchnicowej – podkreśliła prof. Dorota Kowalczyk-Olczak.

Program edukacyjno-profilaktyczny „Chroń Dziecięce Uśmiechy” jest prowadzony w całej Polsce od 2013 r. Obejmuje m.in. prowadzenie zajęć na temat prawidłowej higieny jamy ustnej oraz przeglądy dentystyczne.

RIRM

drukuj