Apel rolników o wprowadzenie stanu klęski suszy

Przedstawiciele Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych domagają się od rządu wprowadzenia stanu klęski suszy na terenie całego kraju.

Wiesław Domian, wiceprezes związku, podkreślił podczas konferencji prasowej w Krakowie, że rolnicy żądają systemowych rozwiązań, bo w obecnej sytuacji suszowej nie można produkować żywności bez wsparcia.

Pytany o postulat wprowadzenia stanu klęski żywiołowej wicepremier Janusz Piechociński powiedział w TVP, że niektóre z partii mogłyby wykorzystać to do gry politycznej. W efekcie uniemożliwiłoby to przeprowadzenie wyborów parlamentarnych w terminie.

Według Piechocińskiego trzeba przeprowadzić korektę w polityce hydrologicznej. Wskazał tu m.in. na mniejszą ilość aquaparków i większą ilość zbiorników retencyjnych. Dodał, że pomocą dla rolników powinna być szybka rekompensata za poniesione straty.

Poseł Krzysztof Jurgiel, były minister rolnictwa, mówi, że rząd zamiast straszyć, powinien się zająć realną pomocą dla rolników.

Najpierw mówiono o pieniądzach z referendum, teraz straszy się wyborami. Nic z tych rzeczy nie wiąże się z właściwym działaniem. Jeszcze raz podkreślam, rząd w obecnej sytuacji, jaką jest klęska suszy, powinien przygotować środki finansowe w ramach środków unijnych czy krajowych na dopłaty do hektara. Było to stosowane kiedyś przez Prawo i Sprawiedliwość – dopłaty do hektara po stwierdzeniu ustąpienia klęski suszy zgodnie z zasadami unijnymi – wskazuje poseł Krzysztof Jurgiel.

PiS domaga się także dodatkowego posiedzenia Sejmu ws. suszy. Przewodniczący KP PiS poseł Mariusz Błaszczak poinformował dziś, że dotychczas marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska nie odpowiedziała na wniosek partii opozycyjnej.

Jest to kolejny przykład lekceważenia ze strony koalicji rządzącej, w tym przypadku marszałek Kidawy-Błońskiej. Jak słyszymy, pani marszałek jest na urlopie, w związku z tym żadnej odpowiedzi nie ma. Oczekujemy rzetelnej informacji od premier Ewy Kopacz – po pierwsze – w sprawie dotyczącej pomocy dla rolników poszkodowanych poprzez suszę. Po drugie, w sprawie dotyczącej wyłączeń dostaw energii elektrycznej. Są to zaniedbania rządu koalicji PO-PSL. Chodzi nam o konkretny plan w którym przedstawione zostaną inwestycje, jakie muszą być przeprowadzone w polskiej energetyce – apeluje poseł Mariusz Błaszczak.

W rolnictwie susza dotknęła już ponad 1 mln ha upraw. Według danych Instytutu Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach – suszą objętych jest 13 województw, w tym 1/3 gmin. Wśród województw najbardziej dotkniętych są: mazowieckie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie i podlaskie.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl