Adam Bodnar kandydatem PO na Rzecznika Praw Obywatelskich

Platforma Obywatelska zgłosiła kandydaturę Adama Bodnara na Rzecznika Praw Obywatelskich. Jest on wiceprezesem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

W drugiej połowie lipca upływa kadencja obecnej rzecznik prof. Ireny Lipowicz. Według przepisów do drugiej połowy czerwca powinny zostać zgłoszone kandydatury na jej następcę.

Kilkadziesiąt organizacji pozarządowych zaapelowało do posłów o zgłoszenie Bodnara jako kandydata na nowego rzecznika.

Na razie trudno dokonać rzeczowej oceny tego kandydata, ale lepiej byłoby, gdyby osobę na to stanowisko wyłonić po jesiennych wyborach – mówi poseł Jarosław Zieliński, wiceszef sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych.

Byłoby lepiej, żeby to już nowy Sejm powoływał osobę na kadencję na tak ważnym stanowisku. Wówczas można by się bardzo głęboko zastanowić nad tym, kto to powinien być. Mam wrażenie, zapewne takie jak wielu, że nie jest to osoba bezstronna, że jest to osoba usytuowana światopoglądowo i swoją aktywnością po określonej stronie politycznej. To, że popierają go organizacje pozarządowe nie oznacza, że popierają je wszystkie organizacje, ponieważ w Polsce jest ich bardzo dużo. Nie oznacza to powszechnego poparcia, bo pewnie znalazłoby się niemało takich, które miałyby inne zdanie – powiedział poseł Jarosław Zieliński.

Prawo zgłoszenia kandydatów na stanowisko RPO przysługuje marszałkowi Sejmu oraz grupom co najmniej 35 posłów. Rzecznika powołuje Sejm za zgodą Senatu.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl