fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Rzecznik Praw Obywatelskich przeciwny dewizie „Bóg, Honor, Ojczyzna” w nowych paszportach

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zwrócił się do szefa MSWiA ws. dewizy „Bóg, Honor, Ojczyzna” w nowych paszportach. W jego opinii wzór dokumentu budzi w odbiorze społecznym kontrowersje i przekonanie o naruszaniu podstawowych praw człowieka.

Rzecznik wskazał, że systematycznie wpływają do niego skargi od obywateli, według których dewiza ingeruje w wolność sumienia i wyznania. W poprzednich pismach do resortu Adam Bodnar podkreślał, że paszport to dokument urzędowy i dlatego powinien mieć neutralny charakter.

Wiceminister MSWiA Maciej Wąsik oznajmił, że działanie Rzecznika Praw Obywatelskich ma czysto polityczny charakter.

– Ta dewiza jest na wskroś polska i w mojej ocenie nie pozostawia żadnej wątpliwości. Myślę, że to temat zastępczy i robienie sobie przez Rzecznika Praw Obywatelskich przyszłej kampanii wyborczej, bo jego działania były zawsze upolitycznione, a teraz na końcu jego funkcjonowania, są już na wskroś upolitycznione. W Polsce jest teraz dużo więcej poważniejszych problemów, także dla Rzecznika Praw Obywatelskich albo osoby pełniącej obowiązki RPO, a nie zajmowanie się takimi rzeczami. Widzę w tym próbę wprowadzenia lewackiej ideologii do życia publicznego – powiedział Maciej Wąsik.

Zgodnie z wcześniejszym stanowiskiem MSWiA, kwestia wzoru nowych paszportów podlegała uzgodnieniom i międzyresortowym konsultacjom. Ministerstwo wskazywało, że na żadnym etapie prac nad projektem nie zgłaszano uwag dotyczących dewizy „Bóg, Honor, Ojczyzna”.

 

RIRM

drukuj