fot. PAP/Leszek Szymański

Wołodymyr Zełenski: Wzywam polski biznes do aktywniejszego inwestowania na Ukrainie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, podczas otwarcia razem z prezydentem Andrzejem Dudą polsko-ukraińskiego forum biznesowego w Odessie, wezwał polski biznes do aktywniejszego inwestowania w gospodarkę Ukrainy i do udziału w procesie prywatyzacji.

Jak poinformował Wołodymyr Zełenski, wielkość bezpośrednich inwestycji zagranicznych z Polski wynosi obecnie ponad 800 mln USD. Wyraził przy tym przekonanie, że możliwości współpracy między państwami są o wiele większe.

Dodał, że polepszenie klimatu inwestycyjnego i ochrona praw inwestorów to priorytety jego i jego ekipy.

Wołodymyr Zełenski zaznaczył, że Polska jest drugim na świecie największym rynkiem dla eksportu ukraińskich towarów. W ubiegłym roku wymiana towarów i usług między krajami sięgnęła prawie 8 mld USD – dodał.

Ponadto, Ukraina ma razem z Polską wzmacniać bezpieczeństwo energetyczne kontynentu europejskiego – oznajmił ukraiński prezydent.

„Ta współpraca jest ważnym elementem wspólnego bezpieczeństwa i dywersyfikacji źródeł dostaw surowców energetycznych” – podkreślił Wołodymyr Zełenski.

Według niego pełna integracja Ukrainy z europejskim sektorem energetycznym jest niemożliwa bez współpracy i wsparcia ze strony polskich partnerów.

Zwrócił też uwagę m.in. na infrastrukturalne projekty Via Carpatia i Via Baltica w ramach Inicjatywy Trójmorza, w której, jak podkreślił, Polska odgrywa czołową rolę.

„Jestem przekonany, że możemy i powinniśmy być bliskimi partnerami w realizacji tych i innych regionalnych ważnych infrastrukturalnych projektów” – powiedział prezydent Ukrainy.

Podkreślił też, że Polacy i Ukraińcy powinni mieć komfortowe warunki do podróżowania między krajami. Trzeba tworzyć coraz więcej połączeń kolejowych między miastami w obu państwach.

„Musimy zrobić wszystko, co możliwe, by linia granicy nie dzieliła naszych krajów, a przeciwnie – łączyła nasze państwa” – dodał Wołodymyr Zełenski.

Zaznaczył przy tym, że należy rozwijać infrastrukturę na wspólnej granicy, zwiększać jej możliwości przepustowe i wspólnie przeciwdziałać przemytowi.

PAP

drukuj