Dr D. Kucharski o słowach RPO: to niedopuszczalne

Jest niedopuszczalne, aby wysoki urzędnik państwowy nadinterpretował przeszłość narodu i państwa polskiego – mówi historyk dr Dariusz Kucharski, odnosząc się do wypowiedzi Rzecznika Praw Obywatelskich dr Adama Bodnara, który na antenie TVP Info użył sformułowania, że naród polski współuczestniczył w realizacji Holocaustu.

Zdaniem RPO, dowodem tego są wyroki śmierci, jakie AK wykonywała na konfidentach, którzy zdradzali miejsca ukrycia Żydów. Później przeprosił on za swoje słowa.

Dr Dariusz Kucharski ocenia, że argument użyty przez Rzecznika Praw Obywatelskich na poparcie swoich tez jest nieadekwatny.

– To jest próba gry na pewnych antagonizmach, a przede wszystkim na niewiedzy historycznej. To jest najbardziej w tym wszystkim zatrważające i smutne, że taka gra ma miejsce. Z całą stanowczością uważam, że takie wypowiedzi są co najmniej nie na miejscu. Zawsze zastanawiam się, czym takie osoby się kierują, w tak karkołomny sposób próbując układać wizję historii II wojny światowej, czyli w sumie czasów nieodległych (…). Nadal twierdzę, że ogólna wiedza społeczeństwa polskiego jest bardzo mała i da się zamieszać ideowo, myślowo w głowach Polaków. Mam nadzieję, że wreszcie skutecznie skończy się negatywne działanie – wygłosił przekonanie dr Dariusz Kucharski

Maciej Świrski z Reduty Dobrego ImieniaPolskiej Lidze Przeciw Zniesławieniom w liście otwartym wezwał Rzecznika Praw Obywatelskich do podania się do dymisji.  Jego zdaniem przeprosiny to za mało, gdyż – jak napisał – swoimi słowami Rzecznik usankcjonował antypolską propagandę, którą od lata atakuje się Polaków.

RIRM/TV Trwam News

drukuj