MEN opublikowało wyniki egzaminu gimnazjalnego

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało wyniki egzaminu gimnazjalnego. Uczniowie III klas gimnazjów, za rozwiązanie zadań z języka polskiego uzyskali średnio 62 proc. punktów możliwych do otrzymania, a za zadania z matematyki 48 proc.

Za zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie średni wynik uzyskany przez uczniów to 64 proc. punktów, a za zadania z przedmiotów przyrodniczych 50 proc. punktów.

Z egzaminu na poziomie podstawowym z języka angielskiego gimnazjaliści uzyskali 67 proc. punktów, a na poziomie rozszerzonym 48 proc.

Sławomir Orzechowski, były wiceminister edukacji, mówi, że te wyniki dowodzą bardzo niskiej jakości kształcenia w Polsce.

– Szkoła podlega tym samym wstrząsom co cała Polska. Myślę sobie, że na to wszystko musi być po prostu sposób, żeby zwiększyć zainteresowanie, przede wszystkim językiem polskim, naukami przyrodniczymi, matematyką – to jest podstawa młodego człowieka, który za chwilę będzie wychodził do szkół średnich, a później na studia. Teraz się rodzą, kształtują i są sprawdzane pierwsze preferencje – zaznacza Mirosław Orzechowski.

Przystąpienie do egzaminu gimnazjalnego jest warunkiem ukończenia gimnazjum, a jego wynik będzie miał wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej.

Egzaminy gimnazjalne przeprowadzone były w dniach: 21, 22 i 23 kwietnia.

RIRM

drukuj