fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

PiS poprze kandydata Porozumienia na Rzecznika Praw Obywatelskich

Prawo i Sprawiedliwość poprze kandydata Porozumienia na Rzecznika Praw Obywatelskich. Droga Platformy Obywatelskiej, jeśli nie zajdą żadne zmiany, to droga w dół. Prawdopodobnie będę kandydował na prezesa partii podczas czerwcowego kongresu – tak w skrócie można podsumować dzisiejszą wypowiedź lidera Zjednoczonej Prawicy, Jarosława Kaczyńskiego.

Podczas sobotniej konwencji przedstawiony został program społeczno-gospodarczy [„Polski Ład”]. Podpisali się pod nim wszyscy liderzy Zjednoczonej Prawicy: Jarosław Kaczyński, Zbigniew Ziobro oraz Jarosław Gowin.

„To jest dokument podpisany po długim namyśle i długim dialogu, stąd jego waga” – powiedział Jarosław Kaczyński, wicepremier i prezes PiS, dla Polskiego Radia 24.

Pojawia się pytanie, czy wspólne stanowisko w tej kwestii kończy wewnętrzne tarcia i napięcia w obozie władzy. Prezes Prawa i Sprawiedliwości jednoznacznej odpowiedzi nie daje.

„Mam nadzieję, że tak, chociaż oczywiście zawsze może być różnie” – zaznaczył Jarosław Kaczyński.

We wtorek lider Porozumienia wicepremier Jarosław Gowin zapowiedział, że jego ugrupowanie wysunie własnego kandydata na stanowisko nowego Rzecznika Praw Obywatelski. To uzgodniona decyzja – podkreślił na antenie Polskiego Radia 24 prezes Jarosław Kaczyński. Zaznaczył, że kandydat Porozumienia na RPO będzie również kandydatem Prawa i Sprawiedliwości.

„To jest osoba o ogromnym zacięciu społecznym, trudno ją widzieć poza polityką w ogóle, ale to na pewno nie jest polityka partyjna” – wskazał Jarosław Kaczyński.

Najprawdopodobniej chodzi tu o senator Lidię Staroń. Lider Prawa i Sprawiedliwości zapytany został również o ocenę kondycji Platformy Obywatelskiej, której w ostatnim czasie spadają słupki sondażowe.

„Ja bym w tej chwili w żadnym wypadku nie powiedział, że losy Platformy Obywatelskiej są przesądzone, bo mam własne doświadczenia – już tyle razy leżałem w politycznym grobie i powstawałem. Krótko mówiąc, różnie może być, chociaż wydaje mi się, że bez daleko idących zmian w Platformie, będzie to rzeczywiście droga w dół” – zaznaczył dla Polskiego Radia 24 Jarosław Kaczyński.

Prawo i Sprawiedliwość przygotowuje się do czerwcowego kongresu, podczas którego  wybrany zostanie nowy lider partii. Jak mówi sam Jarosław Kaczyński, prawdopodobnie wystartuje w wyborach na lidera ugrupowania.

Prezes PiS był dopytywany o swojego ewentualnego następcę. I choć nie chciał wskazywać konkretnego nazwiska, to w dobrych słowach wypowiadał się o premierze Mateuszu Morawieckim.

„Na pewno na horyzoncie naszej partii, na horyzoncie naszej polityki, także na horyzoncie europejskim jasno świeci gwiazda obecnego premiera, którego kwalifikacje są bardzo wysokie” – wskazał wicepremier.

Jak jednak dodał Jarosław Kaczyński, lider nie powinien wskazywać swojego następcy. Tym bardziej, że prezes Prawa i Sprawiedliwości wciąż wyraża chęć piastowania swojego stanowiska.

TV Trwam News

drukuj