fot. PAP/Mateusz Marek

A. Czerwińska po spotkaniu kierownictwa PiS: Piłka jest cały czas po stronie Solidarnej Polski

Piłka jest cały czas po stronie Solidarnej Polski i wszystko zależy od ich decyzji; Prawo i Sprawiedliwość jest gotowe na wszelkie scenariusze, zależy nam na współpracy, aby móc realizować program, ale musi to być współpraca konstruktywna – powiedziała rzecznik PiS Anita Czerwińska.

W środę po południu odbyło się kolejne spotkanie kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości. Najważniejsi politycy PiS, w tym prezes partii Jarosław Kaczyński oraz premier Mateusz Morawiecki, dyskutowali o przyszłości Zjednoczonej Prawicy.

„Na dzisiejszym spotkaniu kierownictwa PiS omawiano m.in. możliwe scenariusze polityczne, ale także sprawy wewnątrzpartyjne, jak choćby kwestie związane z organizacją kongresu partii” – poinformowała Anita Czerwińska po zakończeniu spotkania.

Pytana, co dalej ze Zjednoczoną Prawicą i czy podjęto już jakieś decyzje, odparła, że „piłka jest cały czas po stronie Solidarnej Polski i wszystko zależy od ich decyzji”.

„Prawo i Sprawiedliwość jest gotowe na wszelkie scenariusze, zależy nam na współpracy, by móc realizować program, ale musi to być współpraca konstruktywna” – zaznaczyła.

Anita Czerwińska pytana o warunki, jakie szef PiS Jarosław Kaczyński postawił liderowi Solidarnej Polski Zbigniewowi Ziobro, aby współpraca w ramach Zjednoczonej Prawicy mogła być kontynuowana i czy wśród nich znalazła się kwestia LGBT, Czerwińska odparła: „Postawione warunki powinny na razie pozostać tylko do wiedzy naszego koalicjanta. Jednak w sprawie, o którą pan pyta stwierdzam z całą stanowczością, że ten temat nie pojawił się w żadnych rozmowach”.

W środowym spotkaniu uczestniczyli m.in.: prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, szef MON Mariusz Błaszczak, szef MSWiA Mariusz Kamiński, szef klubu PiS Ryszard Terlecki i b. marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Rozmowy dotyczące rekonstrukcji rządu zostały zawieszone, po tym, jak w nocy z czwartku na piątek Solidarna Polska opowiedziała się przeciw noweli ustawy o „ochronie zwierząt”, autorstwa PiS. Jeszcze przed głosowaniem szef klubu PiS Ryszard Terlecki powiedział, że w wyniku różnicy zdań rozmowy o rekonstrukcji zostają zawieszone. Ostatecznie wszyscy posłowie Solidarnej Polski zagłosowali przeciw ustawie. Później politycy PiS wielokrotnie podkreślali, że koalicja Zjednoczonej Prawicy (PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia) już nie istnieje.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w poniedziałek spotkał się z liderem SP, ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą. Jak poinformowała rzeczniczka PiS, J. Kaczyński przedstawił warunki dalszego trwania koalicji liderowi Solidarnej Polski.

We wtorek natomiast w siedzibie PiS doszło do spotkania Jarosława Kaczyńskiego z szefem Porozumienia Jarosławem Gowinem. W spotkaniu brał udział również premier Mateusz Morawiecki.

PAP

drukuj