fot. flickr.com

Odwołano szczyt UE

Zaplanowany na czwartek szczyt Unii Europejskiej nie odbędzie się w wyznaczonym terminie. Powodem kwarantanna szefa Rady Europejskiej. Najprawdopodobniej szczyt odbędzie się na początku października.

Początkowo szczyt miał się odbyć w dniach 24-25 września. O przyczynie przełożenia terminu spotkania poinformował rzecznik Charlesa Michela, Barend Leyts.

„Przewodniczący Rady Europejskiej dowiedział się, że oficer ochrony, z którym był w bliskim kontakcie na początku zeszłego tygodnia, uzyskał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Przewodniczący jest regularnie badany; jego wczorajszy test dał negatywny wynik. Szanując przepisy belgijskie, poszedł na kwarantannę”.

Pojawia się nowa data szczytu. To 1-2 października. Przywódcy państw UE omówią w Brukseli m.in. sytuację na Białorusi, stosunki z Turcją w związku z sytuacją we wschodniej części Morza Śródziemnego, a także relacje z Chinami. Wśród tematów będą też transformacja cyfrowa i jednolity rynek.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiadał już wcześniej, że Polska jest zwolennikiem podjęcia sankcji wobec osób, które sfałszowały wyniki wyborów na Białorusi oraz są odpowiedzialne za brutalne ataki na mieszkańców kraju. Mateusz Morawiecki miał też zaproponować na unijnym szczycie podjęcie sankcji wobec Rosji, co byłoby odpowiedzią na otrucie Aleksieja Nawalnego, działacza antykremlowskiej opozycji.

TV Trwam News

drukuj