„Ku niezależności finansowej”. XXIII Krajowa Konferencja SKOK

Zagadnieniu niezależności finansowej została poświęcona uwaga przedstawicieli Spółdzielczych Kas OszczędnościowoKredytowych z całej Polski, podczas XXIII Krajowej Konferencji SKOK.

Krajowa Konferencja SKOK co roku stanowi okazję nie tylko do spotkania przedstawicieli sektora, ale także do podsumowania dotychczasowych osiągnięć i opracowania planów dalszego rozwoju instytucji, które połączyły już ponad 2 miliony Polaków.

Jak mówi prezes Kasy Krajowej Rafał Matusiak, SKOK-i istnieją również po to, by walczyć z dwoma bardzo niebezpiecznymi zjawiskami na rynku usług finansowych.

Chcemy walczyć z tzw. wykluczeniem finansowym, a więc pozostawaniem części naszego społeczeństwa w gronie osób pozbawionych możliwości korzystania z tego rodzaju usług. Są również po to, aby walczyć z lichwą, która na naszym rynku rozpanoszyła się w sposób nieprawdopodobny i która wiele polskich rodzin doprowadza i może doprowadzić do bardzo trudnej sytuacji – podkreślił Rafał Matusiak, prezes Kasy Krajowej.

W ostatnim czasie wielu ekspertów wypowiadało się na temat złej kondycji SKOK-ów. Prawda jest jednak taka, że po 9 marca rozpoczął się zakrojony na ogromną skalę atak polityczno-medialny na sektor SKOK. Mimo to, kasy stawiły czoła problemom i wyszły z tego obronną ręką.

– Kasy wytrzymały nie tylko tydzień. Kasy wytrzymały wiele tygodni i jak wszyscy widzimy, trwają nadal, a to czego nam potrzeba do dobrego funkcjonowania na przyszłość, to jest modyfikacja przepisów prawnych – powiedział Rafał Matusiak.

Praktyka i ostatnie doświadczenia pokazały, w jaki sposób ustawa o SKOK-ach dyskryminuje kasy.

– Nie zależy SKOK-om na tym, żeby były w jakikolwiek sposób uprzywilejowane, ale tylko i wyłącznie na tym, żeby były traktowane w sposób uczciwy, czyli w taki sam sposób, jak podmioty, które funkcjonują na tym samym rynku usług finansowych w Polsce – podkreślił Andrzej Dunajski, rzecznik SKOK-u.

Z usług kas w dalszym ciągu korzysta 2 mln 160 członków.

– Widzimy, że członkowie Kas zachowali bardzo wysoki poziom zaufania do Kas, za co wypada im podziękować. Prze te 20 lat funkcjonowania, Kasy udowodniły, że są bezpiecznym miejscem, w którym można przechowywać oszczędności i bezpiecznym miejscem, w którym można wziąć pożyczkę, która nie doprowadzi człowieka do nadmiernego zadłużenia – podkreślił Wiktor Kamiński, członek rady nadzorczej SKOK.


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl