UE odblokowała 600 mln euro wsparcia dla Ukrainy

Komisja Europejska odblokowała dziś 600 mln euro unijnej pomocy makrofinansowej dla Ukrainy, przeznaczonej na realizację reform i poprawę sytuacji budżetowej. Decyzja zapadła, choć Kijów nie spełnił jeszcze ostatniego warunku pomocy.

Wypłata drugiej transzy z programu pomocy makrofinansowej była uzależniona m.in. od zniesienia przez Kijów zakazu eksportu drewna. Projekt ustawy w tej sprawie trafił już do parlamentu Ukrainy, co Komisja Europejska uznała za wystarczającą przesłankę, by odblokować pożyczkę.

„Komisja oczekuje, że ustawa w sprawie zakazu eksportu drewna, wniesiona do parlamentu, zostanie przyjęta bez zbędnej zwłoki” – oświadczyła dziś Bruksela.

W ocenie KE, Ukraina „w dużym stopniu wypełniła uzgodnione z UE zobowiązania, od których zależy wypłata drugiej raty pomocy makrofinansowej”. Zobowiązania te dotyczyły zaostrzenia walki z korupcją, większej przejrzystości w zarządzaniu finansami publicznymi, modernizacji administracji, postępu w reformach sektora energii i finansów, poprawy warunków dla biznesu oraz wzmocnienia systemu zabezpieczeń socjalnych.

„Ukraina wykonała godną uwagi pracę, stabilizując i reformując swoją gospodarkę, pomimo trwającego na jej terytorium konfliktu zbrojnego. Chcemy podtrzymać tę pozytywną tendencję” – oświadczył wiceprzewodniczący KE ds. euro Valdis Dombrovskis.

Pieniądze, które Komisja musi zebrać na rynkach kapitałowych, mają trafić do Ukrainy pod koniec marca lub na początku kwietnia. Ukraina może korzystać z niskooprocentowanych pożyczek w ramach unijnego programu pomocy makrofinansowej (MFA) przez 2,5 roku. Aktualny program wygaśnie 4 stycznia 2018 r.

Według KE od 2014 roku Ukraina otrzymała w ramach MFA 2,81 mld euro, wliczając odblokowane w czwartek środki. To największy program pomocy przyznany przez UE państwu trzeciemu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl