fot. PAP/EPA

Kolejna fala przemocy na Ukrainie

Na Ukrainie nasila się kolejna fala przemocy. Znowu giną ludzie. Jak informuje Agencja Reutera nie żyje już 15 osób. Wszyscy zabici to cywile. 

23 funkcjonariuszy MSW zostało rannych w wyniku strzałów snajpera w Kijowie – poinformowało ukraińskie MSW.  Snajper prawdopodobnie znajduje się na dachu konserwatorium na Majdanie Niepodległości.

Od rana wznowiły się starcia na Kijowskim Majdanie pomiędzy protestującymi a milicją. Na placu słychać strzały. Według Agencji Interfax-Ukraina na miejscu jest wielu rannych. Są to głównie uczestnicy protestów. „Protestujący masowo biorą do niewoli żołnierzy wojsk MSW” – poinformowano.

Patrząc na to, co dzieje się w Kijowie, każdy scenariusz jest teraz możliwy. Świat powinien zrobić wszystko, by powstrzymać rozlew krwi – mówi poseł Witold Waszczykowski, były wiceminister Spraw Zagranicznych.

Przy tak dużym napięciu, przy takim paraliżu, gdzie słowo „kompromis” w ogóle nie istnieje, każdy scenariusz jest możliwy. Dlatego w tej chwili jest to moment na ingerencję zewnętrzną, rozumianą jako mediacja zewnętrzna. W tej chwili wypada szukać znaczącego polityka europejskiego tej klasy, co Tony Blair. To nie musi być on sam, ale musi być politykiem, który mediuje. To musi być przede wszystkim decyzja Rady Europejskiej, a nie pani Ashton, wysyłającej urzędników, którzy nie są partnerami do rozmów – zwrócił uwagę poseł Witold Waszczykowski.

Jak poinformował dziennikarzy niezależny deputowany Wołodymyr Łytwyn trwa ewakuacja ukraińskiego parlamentu i siedziby rządu. Przyczyny ewakuacji nie są znane.

W tej chwili w polskim Sejmie powinno rozpoczynać się zamknięte posiedzenie sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych. Podczas komisji szefowie Służb Specjalnych mają przedstawić informację nt. sytuacji na Ukrainie.

Tymczasem drogi dojazdowe do trzech polsko-ukraińskich przejść granicznych na Podkarpaciu: w Korczowej, Krościenku i Medyce są od strony ukraińskiej nadal zablokowane. Blokady trwają od wczoraj. Obecnie bezproblemowo można wjechać i wyjechać na Ukrainę przez przejście graniczne Budomierz-Hruszew. Jednak tam mogą być odprawiane jedynie samochody osobowe.

RIRM

drukuj