fot. PAP/Abaca

Ukraina: katownie w obwodzie chersońskim były utworzone i finansowane przez Rosję

Sieć co najmniej 20 izb tortur w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy została utworzona i bezpośrednio finansowana przez państwo rosyjskie – poinformowała dziś agencja Reutera, powołując się na dowody przedstawione przez międzynarodową grupę ekspertów.

Mobilna Grupa Śledcza, która jest finansowana przez Wielką Brytanię, UE i Stany Zjednoczone, pracowała z ukraińskimi prokuratorami zajmującymi się zbrodniami wojennymi. Zbadano ponad 71 tys. doniesień ws. zbrodni wojennych popełnionych przez Rosjan na całej Ukrainie od czasu rozpoczęcia wojny 24 lutego 2022 roku.

„Nowe dowody zebrane w wyzwolonym Chersoniu wskazują, że izby tortur zostały utworzone i były bezpośrednio finansowane przez państwo rosyjskie. Finansowanie izb tortur było częścią rosyjskiego planu mającego na celu podporządkowanie, reedukację lub zabicie ukraińskich liderów obywatelskich i zwykłych dysydentów” – poinformowała Mobilna Grupa Śledcza, której założycielem jest brytyjski adwokat Wayne Jordash.

Katownie były prowadzone przez różne rosyjskie instytucje, w tym FSB i Służbę Więzienną.

„Świadkowie opisali stosowanie tortur takich jak rażenie prądem, podduszanie i podtapianie. Co najmniej 1000 osób, które przeżyły tortury, złożyło zeznania” – napisał Reuters i zastrzegł, że nie był w stanie zweryfikować tych informacji, a rosyjskie władze nie odpowiedziały na prośbę o komentarz.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl