fot. pixabay.com

Drogie warzywa w Europie

Warzywa w Europie – chodzi na przykład o pomidory i paprykę – są rekordowo drogie. To między innymi skutek surowej zimy w Hiszpanii i Maroku, skąd o tej porze roku pochodzi większość dostaw do krajów europejskich.

Problem poważnie odczuwają już mieszkańcy Wielkiej Brytanii, gdzie sklepy wprowadzają limit warzyw na jednego klienta.

W Polsce ceny pomidorów na bazarach przekraczają 30 złotych za kilogram, a uprawy w szklarniach ruszają później i są mniejsze niż zazwyczaj.

Dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej, Monika Przeworska, wskazała, że przy obecnych cenach energii produkcja w szklarniach jest nieopłacalna.

– Produkcja warzywnicza oparta o produkcję szklarniową jest bardzo energochłonnym działem produkcji roślinnej. W związku z tym wielu rodników ograniczyło produkcję do minimum albo wręcz zaniechało. Myślę, że dobrym sprawdzianem, jak będzie wyglądał przyszły rok, będzie początek tego roku, ponieważ wielu rolników już teraz zrezygnowało z obawy o koszty, jakie rosną. Znacząco wzrosły również koszty przechowywania warzyw – podkreśliła Monika Przeworska.

Ekspert dodała, że Polsce problem brak warzyw nie grozi, ale przez wysokie ceny wielu osób nie będzie stać na ich zakup.

Monika Przeworska powiedziała, że sytuacja w najbliższych tygodniach nadal będzie niestabilna.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl