fot. PAP/Vitaliy Hrabar

80. rocznica ukraińskiego mordu na Polakach w Hucie Pieniackiej

Obchodzimy dziś 80. rocznicę jednej z najokrutniejszych zbrodni na ludności polskiej, do której doszło w Hucie Pieniackiej. Ukraińcy zamordowali wówczas 850 mieszkańców wsi.

80 lat temu w Hucie Pieniackiej dokonano jednej z najokrutniejszych zbrodni na polskiej ludności cywilnej. W śledztwie Instytutu Pamięci Narodowej ustalono, że krwawej pacyfikacji wsi 28 lutego 1944 r. dokonali ochotnicy ukraińscy z 14 Dywizji SS „Galizien”, którym pomagały okoliczne oddziały UPA oraz oddział paramilitarny składający się z ukraińskich nacjonalistów. Jak podaje IPN, życie straciło około 850 osób narodowości polskiej. Rzeź przeżyło około 160 osób. [czytaj więcej]

Zastępca dyrektora Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN, dr Leon Popek, podkreślił, że okrutne wydarzenia w Hucie Pieniackiej były kontynuacją tego, co działo się na Wołyniu.

– Apogeum zbrodni było 11 lipca 1943 r., gdzie tylko tego jednego dnia banderowcy zamordowali w prawie stu miejscowościach od ośmiu do dziesięciu tysięcy Polaków. Po wymordowaniu mieszkańców Wołynia ta fala zbrodni przesunęła się na tereny województw południowych: województwa tarnopolskiego, lwowskiego, stanisławowskiego. Nastąpiła kolejna fala mordów. W tym kontekście 28 lutego 2024 r. doszło do napadu na Hutę Pieniacką, gdzie oprócz mieszkańców zgromadzili się też uciekinierzy z Wołynia i ukrywający się Żydzi. Zginęło wtedy ok. tysiąca Polaków – mówił dr Leon Popek.

W czasie zbrodni w Hucie Pieniackiej doszło również do ataków na sąsiednie miejscowości.

– Chociażby na Hanaczówkę, Hanaczów, Pieniaki, Pieńki. To nie był pojedynczy, odosobniony atak na jedną miejscowość – wskazał zastępca dyrektora Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN.

Uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni w Hucie Pieniackiej odbędą się dziś w Warszawie. O godz. 10.30 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego rozpocznie się Msza święta. W południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza zostaną złożone wieńce.

Organizatorami uroczystości są Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Stowarzyszenie Huta Pieniacka.

RIRM/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl