fot. By J. Żołnierkiewicz - http://www.solidarnosc.gov.pl/index.php?document=48, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3071254

42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

42 lata temu Wojciech Jaruzelski ogłosił stan wojenny. Kosztował on życie wielu osób. Do dziś winni za jego wprowadzenie nie zostali skazani.

13 grudnia 1981 r. o północy Rada Państwa zdecydowała o zaprowadzeniu stanu wojennego w PRL. Rankiem ogłosił go w mediach Wojciech Jaruzelski. Cel był jasny: zniszczenie „Solidarności” i pozbawienie Polaków nadziei na suwerenną Polskę, choć ówczesne władze uzasadniły wprowadzenie stanu wojennego potrzebą ochrony interesów państwa. Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego z Wojciechem Jaruzelskim na czele stała się organem zarządzającym podczas tego okresu. Rozpoczęły się działania przeciwko stoczniowcom.

– Na terenie Stoczni Gdańskiej już się zbierali działacze i ja – jako najwyższy rangą, ponieważ byłem członkiem Prezydium zarządu Regionu Gdańskiego – po konsultacji z kolegami i koleżankami podjęliśmy decyzję o tym, że trzeba ogłosić strajk w związku z sytuacją na podstawie dwóch źródeł, mianowicie statutu „Solidarności” i przysięgi, jaką składaliśmy na walnym zebraniu delegatów. Jedyną taktyką, którą od razu przyjęliśmy, była pełna zgoda, że stosujemy tylko bierny opór i musimy zdawać sobie sprawę jako przywódcy, że będzie trzeba za to zapłacić cenę – mówił przewodniczący strajku w Stoczni Gdańskiej, Stanisław Fudakowski.

Taka decyzja była ryzykowna, bo dekret o stanie wojennym zawieszał prawa i wolności obywatelskie. Wprowadzono zakaz strajków i demonstracji. Milicja i wojsko mogły legitymować każdego, a godzina policyjna nie pozwalała na swobodne przemieszczanie się. Jednak chęć życia w wolnej Polsce była większa.

Rozpoczęły się masowe aresztowania. Cenzura była wszechobecna. Oddziały ZOMO zajęły lokale „Solidarności”, a do miast skierowano wojska pancerne i zmechanizowane. To wszystko było niezgodne z konstytucją.

– Dekret o stanie wojennym wydała Rada Państwa. Rada Państwa oczywiście była organem wówczas prawnie działającym, natomiast nie miała możliwości wydawania dekretów w momencie, kiedy działał Sejm – zwrócił uwagę Naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, dr Daniel Czerwiński.

Skutki decyzji o wprowadzeniu stanu wojennego były tragiczne.

– Były to przede wszystkim represje wobec społeczeństwa. Pamiętajmy o wielu tysiącach osób, które zostały internowane – to jest prawie dziesięć tysięcy osób, które zostały internowane, pozbawione wolności, ale mamy również ofiary śmiertelne, chociażby w kopalni Wujek, gdzie w wyniku pacyfikacji nastąpiła śmierć dziewięciu górników – przypominał dr Daniel Czerwiński.

Wiele osób w tym czasie wyjechało z kraju, wiele zostało zwolnionych z pracy i pozbawionych prawa do wykonywania zawodu. Sankcje wprowadzone w tamtym okresie spowodowały pogłębienie kryzysu gospodarczego. Nawet artykuły codziennego użytku były trudno dostępne. Stan wojenny trwał do końca 1982 roku. Formalnie zniesiono go niemalże pół roku później – 22 lipca 1983 roku.

TV Trwam News

drukuj