fot. Bogusław Nieznalski

Obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

W dawnym Domu Partii w Warszawie odbędzie się dziś debata pt. „(Nie)rozliczony stan wojenny”. Jutro przypada 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. IPN przygotował z tej okazji szereg wydarzeń. Jednym z nich jest naukowa debata.

Prelegenci poruszą liczne kwestie związane z wydarzeniami z lat 1981-83. W wydarzeniu weźmie udział m.in. prof. Andrzej Zybertowicz, społeczny doradca prezydenta. Socjolog podkreśla, że dzisiaj należy uświadamiać młodzieży, czym był stan wojenny i jak ważna jest wiedza o tym okresie.

– Będę chciał, żeby spojrzeć na problem stanu wojennego i jego rozliczeń, nie przez pryzmat starych schematów cierpiętnictwa i reagowania na zaniedbania naszej władzy, ale pod kątem znalezienia pomostu pokazania młodzieży, że bez korzeni człowiek staje się niczym innym, jak piłeczką rzucaną przez historyczne fale – wyjaśnia prof. Andrzej Zybertowicz.

13 grudnia 1981 roku władze komunistyczne wprowadziły w Polsce stan wojenny. Na ulicach miast pojawiły się wtedy liczne patrole milicji i wojska. Ponadto wprowadzono oficjalną cenzurę korespondencji i łączności telefonicznej. Celem wprowadzenia stanu wojennego była likwidacja struktur opozycji demokratycznej i utrzymanie reżimu komunistycznego.      Stan wojenny został ostatecznie zniesiony 22 lipca 1983 roku.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl