fot. PAP/Roman Zawistowski

Wieluń: uroczystości odsłonięcia dzwonu „Pamięć i Przestroga”

W Wieluniu w niedzielę odbyły się uroczystości odsłonięcia dzwonu „Pamięć i Przestroga” odlanego na zlecenie Kancelarii Prezydenta. Upamiętnia on 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Podarowany przez prezydenta Andrzeja Dudę dzwon stanął przy ruinach zburzonego przez Niemców podczas II wojny światowej kościoła farnego. Zamocowany jest na specjalnej konstrukcji o wadze prawie dwóch ton.

Uroczystości powitania dzwonu rozpoczęły się Mszą świętą, której przewodniczył ks. abp. Wacława Depo. Metropolita częstochowski w homilii nawiązał do słów, które znajdują się na dzwonie „Pamięć i przestroga” oraz „1 IX 1939 Wieluń”.

– Żeby to już nie tylko ten symbol dzwonu był przestrogą, ale żeby był zobowiązaniem dla nas w zmaganiach o prawdę. Nie tylko tą historyczną, która została przypomniana 1 września tego roku, ale o pamięć i prawdę o nas samych – powiedział ks. abp Wacław Depo.

Takie wydarzenia jak to w Wieluniu są bardzo ważne dla przyszłych pokoleń – mówił metropolita częstochowski.

– Niech będzie to pewną przestrogą dla młodego pokolenia, że każde odwrócenie się od wartości, a zwrócenie uwagi tylko na przeżyciowy charakter swojego życia, wcześniej czy później kończy się tragedią – akcentował ksiądz arcybiskup.

Prezydencki dzwon – jak mówił burmistrz Paweł Okrasa – to także swego rodzaju zadanie dla mieszkańców Wielunia. W przyszłości władze miasta chcą, by zawisł on w odbudowanej wieży wieluńskiej świątyni.

– Chcielibyśmy, aby to się wydarzyło w ciągu 2-3 lat. Wydaje się, że jest to termin możliwy do realizacji. Widzimy dużą wole współpracy ze strony księdza arcybiskupa, Ministerstwa Kultury, żeby to się stało. Wydaje się, że najpóźniej w 2022 roku moglibyśmy zwiesić ten dzwon na wieży kościoła farnego – wskazał burmistrz Wielunia Paweł Okrasa.

Dzwon po raz pierwszy wybrzmiał podczas obchodów 1 września na pl. Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Symbolicznie uderzali w niego między innymi prezydenci Polski, Niemiec oraz wiceprezydent USA.

TV Trwam News


[GALERIA] Dzwon Pamięć i przestroga podczas uroczystości jego odsłonięcia na zrekonstruowanych ruinach wieluńskiej fary w Wieluniu – fot. PAP/Roman Zawistowski.

 

drukuj