81. rocznica wybuchu II wojny światowej

81 lat temu doszło do wybuchu II wojny światowej. 1 września 1939 roku o godzinie 4.45 Niemcy ostrzelali polską składnicę wojskową na Westerplatte. Podczas wybuchu – według różnych źródeł – w składnicy przebywało od 210 do 240 Polaków.

1 września Niemcy zbombardowali też Wieluń. Dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, wskazał, że Polska nie była gotowa na niemiecką agresję.

– Młode państwo, które odzyskało swoją niepodległość zaledwie 20 lat wcześniej, zaatakowane przez dwa państwa totalitarne, z ogromnymi potencjałami militarnymi, państwo – mówię o Polsce – opuszczone przez swoich sojuszników, czyli przez Wielką Brytanię i Francję. To zadanie nie do wykonania. Ciężko było być gotowym na tego typu militarne uderzenie dwóch totalitarnych potęg – podkreślił dr Karol Nawrocki.

Główne uroczystości upamiętniające 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej odbędą się późnym popołudniem na Westerplatte. Weźmie w nich udział prezydent Andrzej Duda i szef MON Mariusz Błaszczak.

Państwowe obchody rozpoczną się o godzinie 16.45 przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża. W programie jest m.in. Apel Pamięci, zapalenie Znicza Pokoleń i wręczenie not identyfikacyjnych rodzinom poległych obrońców Westerplatte.

Rano w Wieluniu wydarzenia sprzed 81 lat uczci premier Mateusz Morawiecki.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl