fot. PAP/EPA

Badania nad przeszłością „polskiego” Londynu

Fundacja Ośrodek Karta zbierająca materiały archiwalne o najnowszej historii Polski prowadzi dalsze badania przeszłości „polskiego” Londynu. W ramach projektu zeskanuje m.in. dokumenty z prywatnych zbiorów prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego i jego żony Karoliny.

To kontynuacja ubiegłorocznego projektu, w trakcie którego archiwistki fundacji odwiedziły ponad 15 rodzin i zeskanowały ponad 1000 fotografii stanowiących unikalne źródło informacji o codziennym życiu i historii londyńskiej Polonii.

„Wśród nich znalazły się unikatowe zdjęcia przedwojennych polskich miast i wsi, żołnierzy na frontach II wojny światowej, zesłańców ewakuowanych z ZSRR oraz obrazy z życia emigracji polskiej w brytyjskich miastach” – powiedziała Joanna Łuba, wicedyrektor Fundacji Ośrodka Karta ds. archiwów.

To kolejny z projektów, który ma za zadanie ochronić pamięć o dynamicznie rozwijającym się życiu polonijnym w Londynie w okresie powojennym. Od 1940 do 1990 roku brytyjska stolica była siedzibą prezydenta i rządu RP na uchodźstwie.

Fundacja Ośrodka Karta to niezależna organizacja pozarządowa, która od wielu lat ocala od zapomnienia świadectwa życia społecznego Polski i Polaków za granicą w XX wieku: dokumenty, zdjęcia, dzienniki, wspomnienia, listy – by spoglądać w przeszłość przez doświadczenia pojedynczych ludzi. Z materiałów zgromadzonych na portalach i w archiwum fundacji korzysta nawet kilkadziesiąt tysięcy użytkowników miesięcznie.

Organizatorzy projektu zachęcają do kontaktu osoby, które mają archiwa i dokumenty związane z rządem RP na uchodźstwie lub życiem codziennym polskiej emigracji w Wielkiej Brytanii do kontaktu pod adresami mailowymi: foto@karta.org.pl lub republicinexile@msz.gov.pl.

Fotografie będzie można oglądać na stronie www.foto.karta.org.pl, a fragmentów nagrań posłuchać na portalu www.audiohistoria.pl. Część materiałów archiwalnych oraz serial historyczny są również dostępne na portalu Ambasady RP w Londynie o historii emigracji niepodległościowej www.rzeczpospolitalondynska.pl.

PAP/RIRM

drukuj