401 skarg i wniosków ws. przesyłek sądowych

W ciągu trzech miesięcy do resortu sprawiedliwości wpłynęło 401 skarg i wniosków ws. przesyłek sądowych, które od stycznia są dostarczane przez Polską Grupę Pocztową – wynika z informacji ministerstwa dla sejmowej Komisji Infrastruktury.

Rzecznik prasowy PGP mówi, że biorąc pod uwagę 15 mln przesyłek sądowych dostarczonych przez operatora  w pierwszym kwartale tego roku, liczba skarg jest znikoma. W większości przesyłki pochodziły  od osób prywatnych, adwokatów, radców prawnych, biegłych sądowych i władz samorządowych. Aż w 238 przypadkach dotyczyły utrudnień w odbiorze korespondencji sądowej.

Z informacji udostępnionej Ministerstwu Administracji i Cyfryzacji przez Pocztę Polską wynika, że od początku roku odroczono 13 tys. 800 rozpraw w sądach rejonowych i okręgowych. W tym czasie sądy złożyły też 12 tys. 800 reklamacji. Dane te dotyczą tylko tych sądów, które udzieliły odpowiedzi Poczcie Polskiej.

Wydaje się, że popełniono błąd oddając ten rynek w całości niesprawdzonemu podmiotowi – mówi poseł Adam Abramowicz, członek sejmowej Komisji Infrastruktury.

– Jeżeli ministerstwo chce eksperymentować mogło to zrobić w sposób częściowy. Można było spróbować, czy to będzie działało na mniejszym obszarze, a dopiero potem realizować dalej. To wszystko jest dziwne, bo przecież był sprawdzony partner i firma państwowa, na którą można było mieć zdecydowanie większy wpływ niż na obecną. Podjęte ryzyko było zupełnie nieuzasadnione. Myślę, że ta sprawa nie jest zakończona i Komisja Infrastruktury będzie chciała wiedzieć, co zamierza zrobić rząd, aby to wszystko naprawić – wyjaśnia poseł Adam Abramowicz.

UKE przedłuża kontrolę w PGP do 30 maja br. Do końca 2013 r. sądy i prokuratury doręczały swe pisma – wezwania dla stron i świadków, odpisy wyroków, apelacje i inne dokumenty za pomocą Poczty Polskiej. Od 1 stycznia dostarczaniem tej korespondencji zajmuje się Polska Grupa Pocztowa.

Na ryzyko związane ze zmianami w dostarczaniu tych przesyłek wskazywały już m.in.: Naczelna Rada Adwokacka i Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury.

RIRM 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl