fot. premier.pl

Prokuratura: Zarzut publicznego nawoływania do zabójstwa dla Marka M., który symulował podcięcie gardła ks. abp. M. Jędraszewskiemu

Prokurator przedstawił w środę zarzuty Markowi M., który podczas gali finałowej Mr Gay Poland symulował podcięcie gardła księdzu arcybiskupowi Markowi Jędraszewskiemu – podała Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Podejrzany usłyszał zarzuty publicznego nawoływania do zabójstwa duchownego i nienawiści na tle różnic wyznaniowych, a także znieważenia wyznawców Kościoła katolickiego.

Jak przekazała Prokuratura Okręgowa w Warszawie, do zdarzenia doszło w sierpniu ubiegłego roku w Poznaniu podczas gali reklamowanej jako „wybór geja roku”.

„Marek M. w przebraniu drag queen tańczył na scenie z dmuchaną lalką symbolizującą duchownego, którego zdjęcie było do niej przyczepione. Przy słowach odtwarzanej piosenki +Lola, zabiłam go+ zasymulował podcięcie nożem gardła arcybiskupa, a dla większego efektu rozlał sztuczną krew” – przekazała Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Dodała, że materiał dowodowy dał podstawy do przedstawienia mężczyźnie zarzutu popełnienia przestępstwa: publicznego nawoływania do zbrodni (art. 255 par. 2 kodeksu karnego), nawoływania do nienawiści na tle różnic wyznaniowych (art. 256 par. 1) i znieważania z powodu przynależności wyznaniowej (art. 257 par. 1).

PAP

drukuj