fot. PAP

Będzie ponowny proces oskarżonego ws. śmierci Blidy

Sąd Rejonowy w Siemianowicach musi ponownie przeprowadzić proces byłego oficera ABW Grzegorza S., oskarżonego o niedopełnienie obowiązków w czasie zatrzymywania Barbary Blidy. Katowicki Sąd Okręgowy uchylił ubiegłoroczny wyrok skazujący na pół roku więzienia w zawieszeniu.

Sąd nakazał powtórzenie procesu po apelacji obrony.  O komentarz do sprawy poprosiliśmy Bogdana Święczkowskiego, ówczesnego szefa ABW.

Sąd mógł go uniewinnić lub też uchylić sprawę do ponownego rozpoznania bądź utrzymać w mocy. W związku z powyższym, uchylając, Sąd Okręgowy uznał, iż postępowanie dowodowe przeprowadzone przez Sąd Rejonowy i decyzje procesowe podjęte przez ten sąd nie były prawidłowe i doszło do uchybień, które wymagają ponownego postępowania. Tak, jak wielokrotnie wcześniej wspominałem, za samobójstwo Barbary Blidy nie powinien odpowiadać nikt osobiście – jeżeli ktoś chce popełnić samobójstwo, zawsze znajdzie sposobność i czas, aby takie samobójstwo przeprowadzić – komentuje Bogdan Święczkowski.

Była posłanka SLD (minister budownictwa) popełniła samobójstwo 25 kwietnia 2007 r., kiedy funkcjonariusze ABW przyszli przeszukać jej dom w Siemianowicach Śląskich i zatrzymać ją na polecenie Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

RIRM

drukuj