fot. twitter.com

Senat: Komisja zarekomendowała 21 kandydatów na ławników Sądu Najwyższego

Senacka komisja zarekomendowała we wtorek 21 kandydatów na ławników Sądu Najwyższego. Pięć kandydatur nie otrzymało rekomendacji komisji. Ostatecznego wyboru dokona cały Senat na najbliższym posiedzeniu.

Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji we wtorek przez cztery godziny prowadziła rozmowy z kandydatami na ławników Sądu Najwyższego. Komisja miała do zaopiniowania 26 kandydatów, którzy zgłosili się w ramach wyboru uzupełniającego i przeszli formalną weryfikację.

Na wtorkowe wysłuchanie przed komisją stawiło się 24 kandydatów. Rekomendacji komisji nie otrzymały osoby, które nie pojawiły się na posiedzeniu (jedna z nich zapowiedziała rezygnację z kandydowania). Nie uzyskał jej także m.in. kandydat, który ujawnił, że jest pracownikiem Biura Rzecznika Praw Dziecka, co – w opinii biura legislacyjnego – zgodnie z zapisami ustawy wyklucza go z możliwości kandydowania na ławnika.

Ławników wybiera Senat w głosowaniu jawnym. Kandydatów na ławników mogły zgłaszać stowarzyszenia i inne organizacje społeczne i zawodowe zarejestrowane na podstawie odrębnych przepisów, z wyłączeniem partii politycznych, a także grupy co najmniej 100 obywateli mających czynne prawo wyborcze.

Wybór ławników przez Senat wynika z ustawy o SN obowiązującej od 3 kwietnia ubiegłego roku. Na jej podstawie I prezes SN zarządzeniem ustaliła, że ma być 36 ławników pierwszej kadencji.

Wcześniejszy nabór ławników SN odbył się w maju 2018 r., a poprzedni wybór został dokonany przez Senat w końcu czerwca ub.r. Wówczas wybrano 13 ławników (później dwóch złożyło rezygnację), dlatego konieczny był nabór uzupełniający, który zainicjowano w końcu stycznia br. Ławnicy wybrani w czerwcu ub.r. czekają na złożenie ślubowania przed I prezes SN, które prawdopodobnie nastąpi po wyborze uzupełniającym.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl