30-lecie Polskiej Szkoły Sobotniej w Oslo

W sobotę Polska Szkoła Sobotnia im. św. Jana Pawła II w Oslo świętowała jubileusz 30 – lecia. To największa polonijna placówka w Norwegii obecnie uczy się w niej ponad 200 uczniów. W uroczystości uczestniczyła rządowa delegacja m.in. prezydencki minister Adam Kwiatkowski, parlamentarzyści, a także ambasador i Konsul RP.

W okolicznościowych przemówieniach podkreślano, że takie placówki edukacyjne za granicą przede wszystkim umożliwiają dzieciom naukę ojczystego języka, kultury, historii i podtrzymują narodową tożsamość.

Minister Adam Kwiatkowski podziękował rodzicom oraz nauczycielom i na ich ręce złożył polską flagę. To moment, w którym z jednej strony można podsumować 30 lat historii placówki, a z drugiej zobaczyć jak funkcjonuje dzisiaj – mówił.

To, co najważniejsze, to wsparcie i pamięć o tym, że to szkolnictwo istnieje, które powinno nam towarzyszyć tu w Polsce. Często są to inicjatywy podejmowane przez nauczycieli, którzy mieszkając gdzieś daleko po za krajem chcą stwarzać możliwości rodzicom by ich dzieci kształciły się w polskości. To są wszystko działania, które wymagają ze strony polskiego państwa wsparcia – podkreślił prezydencki minister.

Podczas uroczystości srebrnym Krzyżem Zasługi RP została uhonorowana Małgorzata Fijałkowska, działaczka polonijna aktywnie wspiera m.in. edukację polskich dzieci, jest też zaangażowana w szerzenie praw polonijnych w Norwegii

RIRM

drukuj
Tagi: , , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl