Rządowa Rada Ludnościowa: W Polsce rodzi się za mało dzieci

W Polsce rodzi się za mało dzieci – alarmuje Rządowa Rada Ludnościowa. W Sejmie trwa konferencja pt. „Perspektywy demograficzne jako wyzwanie dla polityki ludnościowej Polski”. Jej uczestnicy rozmawiają o kryzysie demograficznym w Polsce. Według danych obecnie 100 kobiet rodzi ok. 130 dzieci.

Tak niskie wskaźniki oznaczają, że w ciągu najbliższych dekad liczba polskiej ludności będzie się zmniejszać.

Józefina Hrynkiewicz, przewodnicząca Rządowej Rady Ludnościowej zaznacza, że sytuacja demograficzna Polski jest istotna dla polskiego rządu.

– Jeśli mówimy o rozwoju, to musimy sobie dobrze zdawać sprawę, jakim zasobem pracy dysponujemy. Jeśli mówimy o zabezpieczeniu społecznym, to musimy zdawać sobie sprawę, ile osób w zaawansowanym wieku będzie potrzebowało wyższego dochodu i lepszej opieki niż dotychczas. Trzeba wyciągać bardzo poważne wnioski z kształtującej się sytuacji demograficznej, a przede wszystkim ubytku młodzieży wtedy, kiedy kształtujemy strukturę edukacji. Musimy dzisiaj bardzo rozważnie gospodarować kształtującymi się zasobami pracy. Demografia nie boli, ale demografia boli wtedy, kiedy przynosi swoje skutki, na które w odpowiednim czasie nie będziemy reagować – podkreśla Józefina Hrynkiewicz.

W sejmowej konferencji biorą udział eksperci ds. demografii oraz przedstawiciele rządu, Kancelarii Prezydenta, Głównego Urzędu Statystycznego, Najwyższej Izby Kontroli oraz parlamentarzyści.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl