fot. PAP/Radek Pietruszka

13 października TK ogłosi wyrok w sprawie tzw. ustawy dezubekizacyjnej

W najbliższy wtorek Trybunał Konstytucyjny ma ogłosić, jakie będą dalsze losy tzw. ustawy dezubekizacyjnej. Głównym założeniem tych przepisów jest obniżenie rent i emerytur byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL. W ubiegłym tygodniu w tej sprawie petycję do prezes Trybunału wystosowali działacze opozycji antykomunistycznej.

„Niepodległa i suwerenna Polska nie ma żadnego obowiązku utrzymywać funkcjonariuszy służb, które występowały przeciw niepodległości Najjaśniejszej Rzeczypospolitej i prześladowały jej najlepszych synów” – napisali w petycji do prezes TK Julii Przyłębskiej opozycjoniści z PRL.

W ubiegły wtorek TK zakończył rozpoznawanie regulacji, które mają m.in. rozstrzygnąć kwestie wysokości rent i emerytur byłych funkcjonariuszy SB. Wcześniej z wnioskiem do Trybunału wystąpił Sąd Okręgowy w Warszawie, który uznał, że przepisy mogą być niezgodne z konstytucją. Z kolei Sąd Najwyższy orzekł, że kryterium służby na rzecz totalitarnego państwa powinno być oceniane m.in. na podstawie indywidualnych czynów.

Pytany o te wątpliwości – dr Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie – mówi wprost: chodzi tu o elementarną sprawiedliwość. Trzeba nazwać po imieniu tych, którzy walczyli o niepodległą Polskę i tych, którzy zwalczali patriotyczne ruchy po 1945 roku.

– Najwyższy czas, aby oprócz odznaczeń, ci ludzie mieli po prostu, z czego żyć, by mieli odpowiednie świadczenia emerytalne lub rentowe. Ci, którzy świadomie całe swoje dojrzałe życie poświęcili walce z niepodległościowymi aspiracjami Polaków, by żyli na niższym poziomie finansowym, chyba że chce ich wspomóc finansowo nasz wschodni sąsiad czyli Federacja Rosyjska – wskazuje dr Jerzy Bukowski.

Zgodnie z tzw. ustawą dezubekizacyjną emerytury i renty funkcjonariuszy PRL nie mogą być wyższe od średniego świadczenia wypłacanego przez ZUS. W konsekwencji od 2017 roku, ok. 39 tys. osób otrzymuje niższe świadczenia.

 RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl