PO skieruje wniosek do Trybunału dot. ustawy o służbie cywilnej

Platforma Obywatelska zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o służbie cywilnej. Powody to m.in. likwidacja konkursów na wyższe stanowiska w służbie i zniesienie wymogu, by szef służby cywilnej nie był członkiem partii politycznej przez 5 lat przed objęciem tej funkcji. Poinformował o tym poseł Borys Budka.

Według Platformy Obywatelskiej nowelizacja łamie też prawo pracy, ponieważ – jak twierdzi Budka – zakłada zwolnienie blisko 2 tys. pracowników służby cywilnej.

Głównym celem wystąpienia posła Platformy Obywatelskiej z wnioskiem było podkreślenie, że to PO a nie Nowoczesna jest na głównej linii frontu z rządem  – mówi poseł Prawa i Sprawiedliwości Arkadiusz Czartoryski.

Przewodniczący sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych zarzuty Platformy Obywatelskiej w sprawie  nowelizacji nazwał kłamstwem.

– Żadnych zwolnień tysięcy pracowników nie ma i nie będzie, a ustawa już obowiązuje. Ustawa nie zakłada likwidacji wymogów w stosunku do urzędników administracji państwowej. W żadnym z tych przepisów, które zostały ustalone, nie ma mowy o zniesieniu wymogów kompetencyjnych, wykształcenia i fachowości w stosunku do urzędników administracji państwowej. Zwrócę uwagę, że pan Budka celowo ukrywa czy przyjmowanie do pracy na odpowiednie stanowiska w administracji państwowej brane są pod uwagę: wykształcenie i przygotowanie zawodowe. To wynika z innych przepisów, różnica jest tylko taka, że pan Budka uważa, że należy przenosić do każdej ustawy szczegółowe zapisy dotyczące np. konkretnego okresu stażowego. To jest absurdem – podkreśla poseł Arkadiusz Czartoryski.

Nowelizacja zakłada, że stosunki pracy z osobami zajmującymi wyższe stanowiska w służbie cywilnej wygasną po 30 dniach od jej wejścia w życie, chyba że zostaną im zaproponowane nowe warunki.

RIRM

drukuj