fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Szef resortu energii spotkał się z górniczą „Solidarnością”

Minister energii Krzysztof Tchórzewski spotkał się dziś z górniczą „Solidarnością”. Jednym z omawianych tematów była kwestia wydobycia węgla.

Szef resortu energii mówił w tym tygodniu, że wydobycie tego surowca jest w Polsce na optymalnym poziomie. Zaznaczył też, że z punktu widzenia perspektywy najbliższych dziesięciu lat dalsze obniżanie wydobycia węgla nie jest konieczne.

Przewodniczący górniczej „Solidarności” Kazimierz Grajcarek zwraca uwagę, że można jeszcze obniżyć koszty wydobycia węgla.

– Zwiększenie wydobycia i wyeksportowanie tego węgla również do Europy czy poza Europę – debaty i rozmowy na ten temat także trwają. Unia Europejska sprowadziła w 2014 roku 215 mln ton węgla z poza Unii Europejskiej, więc rynek zbytu jest. Chodzi tylko o to, żeby ten rynek zbytu opanować. Myślę, że przynajmniej powinno to być od 15 do 20 mln ton polskiego węgla energetycznego – podkreśla Kazimierz Grajcarek.

Kazimierz Grajcarek dodaje, że poprzedni rząd zgodził się żeby do 2050 roku polskie górnictwo zostało zlikwidowane. Dodaje, że obecny rząd odwraca tą decyzję.

RIRM

drukuj