fot. flickr.com

Trybunał Konstytucyjny ogłosi wyrok ws. nowelizacji ustawy o IPN

Trybunał Konstytucyjny ogłosi w czwartek wyrok ws. nowelizacji ustawy o IPN w części dotyczącej zbrodni ukraińskich nacjonalistów. Na początku ubiegłego roku przepisy zaskarżył prezydent Andrzej Duda.

Ogłoszenie orzeczenia wyznaczono na godz. 10.30. Sprawa dotyczy rządowej nowelizacji ustawy o IPN, która wzbudziła spore kontrowersje m.in. w Izraelu i USA. Ostatecznie przepisy zostały wycofane w czerwcu ub. roku przez rząd i parlament przy akceptacji prezydenta. W ustawie pozostały jednak przepisy dotyczące m.in. zbrodni ukraińskich nacjonalistów. Umożliwiają one wszczynanie postępowań karnych wobec tych osób, które zaprzeczają np. zbrodni wołyńsko-galicyjskiej, dokonanej na Polakach przez Ukraińską Armię Powstańczą w okresie II wojny światowej. Prezydent stwierdził, że przepisy są niedookreślone – chodzi m.in. o część, gdzie jest mowa o „ukraińskich nacjonalistach”. Andrzej Duda skierował zapisy do zbadania przez TK.

Sprawę komentuje poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.

– TK rozstrzygnie tutaj, czy przepisy te zostały poprawnie skonstruowane pod kątem legalności, ale i jasności, precyzyjności i spójności, czy to pojęcie będzie jasne i zrozumiałe dla odbiorców tej ustawy. Trzeba zwrócić uwagę, że nikt z nas nie ma wątpliwości co do faktu, że na dawnych Kresach polskich dochodziło do zbrodni popełnionych przez różne grupy ukraińskich nacjonalistów. Wydaje się natomiast, że rzeczywiście ten przepis należałoby tak sprecyzować, żeby nie budziło wątpliwości, o jakich nacjonalistów chodziło. Chodziło przede wszystkim o tych członków organizacji OUN-UPA, którzy dopuszczali się mordów – zaznacza Arkadiusz Mularczyk.

Celem wycofanej w czerwcu noweli było przeciwdziałanie fałszowaniu polskiej historii w kraju i na świecie. Nowela wprowadzała karę za przypisywanie Polakom odpowiedzialności m.in. za ludobójstwo popełnione na Żydach w czasie wojny.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl