twitter.com/ipngovpl

IPN przyznał nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej 2022”

Instytut Pamięci Narodowej po raz kolejny wręczył nagrody za wybitne dokonania na polu upamiętniania historii Narodu Polskiego w latach 1939-1989. W tym roku przyznano pięć tytułów „Kustosza Pamięci Narodowej”.

Uroczysta gala „Kustosz Pamięci Narodowej 2022” odbyła się na Zamku Królewskim. Tytuły otrzymali działacz „Solidarności” Edward Miller, pisarz, historyk i filozof Bohdan Urbankowski, popularyzator wiedzy nt. Żołnierzy Wyklętych mjr Waldemar Kowalski oraz grupa rekonstrukcyjna „First to fight”. Pośmiertnie tytuł przyznano ks. Adolfowi Chojnackiemu, który w PRL walczył o pamięć o zbrodni katyńskiej i ks. Jerzym Popiełuszce.

Kapituła przyznaje tytuł za wybitne dokonania na polu upamiętniania historii Narodu Polskiego w latach 1939-1989 oraz za działalność zbieżną z ustawowymi celami Instytutu Pamięci Narodowej.

O tym, kim jest „Kustosz Pamięci Narodowej”, mówił inaugurując galę prezes IPN, dr Karol Nawrocki.

– Z całą pewnością „Kustosz Pamięci Narodowej” jest strażnikiem i opiekunem przeszłości. „Kustosz Pamięci Narodowej” to również osoba, która daje drugie ziemskie życie naszym bohaterom z przeszłości, tym bohaterom, których z nami już nie ma, ale mimo to wciąż mogą dzięki Kustoszom dzielić się swoim testamentem, swoim życiem. Ale „Kustosz Pamięci Narodowej” to też osoba, która głosi prawdę pomimo kłamstwa, która głosi prawdę poświęcając się tej prawdzie – tłumaczył dr Karol Nawrocki.

Nagroda została ustanowiona w 2002 r. Patronat honorowy nad inicjatywą objął prezydent Andrzej Duda.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl