„Kamienie pamięci” – projekt IPN-u

Propagowanie wiedzy o osobach, które były ofiarami komunistycznych zbrodni sądowych, a ich historia została zapomniana, to cele VII edycji projektu edukacyjnego „Kamienie Pamięci” organizowanego przez IPN. Hasłem tegorocznego projektu są słowa: „…za to, że byli Polakami…”. Inauguracja odbędzie się w poniedziałek we Wrocławiu.

„Kamienie pamięci” to ogólnopolski projekt edukacyjny skierowany do młodzieży szkolnej, drużyn harcerskich, kół naukowych, grup rekonstrukcyjnych, kół kombatantów oraz uczestników indywidualnych. Jego celem jest upamiętnienie osób, które poświęciły życie w walce o wolność kraju. Koordynatorem tegorocznej, siódmej już, edycji projektu jest Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN we Wrocławiu.

W tym roku zadaniem uczestników projektu będzie znalezienie osób, które padły ofiarą komunistycznej zbrodni sądowej, a ich historia, a często również miejsce pochówku, zostało zapomniane – poinformowała Katarzyna Maziej – Choińska, rzeczniczka wrocławskiego oddziału IPN.

Uczestnicy tegorocznej edycji mogą zgłaszać propozycje swoich prac do 30 stycznia 2016 r., do końca marca powinni przedstawić gotowe prace, a finał projektu odbędzie się w maju.

Jak powiedział Wojciech Trębacz, koordynator tegorocznej edycji „Kamieni Pamięci”, prezentacja postaci znalezionych przez uczestników projektu może przybierać różne formy.

„Może być to organizacja wystawy poświęconej konkretnej osobie lub osobom, wkładka do lokalnych wydawnictw, debata nad upamiętnieniem tych postaci czy rekonstrukcja historyczna, może to być również stworzenie strony internetowej czy notki w Wikipedii” – mówił Wojciech Trębacz.

Wojciech Trębacz dodał, że w tej edycji projektu może zdarzyć się, że jego uczestnicy dotrą do informacji o osobach represjonowanych przez reżim komunistyczny, o których w ogóle nie ma wiedzy, bądź jest ona bardzo zdawkowa.

„To będzie niewątpliwy sukces, ale sukcesem będzie również rozpropagowanie wiedzy o ofiarach represji, którą mają jedynie historycy” – mówił Wojciech Trębacz.

Do tej pory odbyło się sześć edycji projektu „Kamienie pamięci”, każda z innym podtytułem. Były to na przykład: „Znajdź Bohatera Września ’39”; „Sierpień ’80”; „Historie Żołnierzy Wyklętych”; czy „Nauczyciele Historii Prawdziwej”.

Tegoroczna edycja ma podtytuł „…za to, że byli Polakami…”. To nawiązanie do słów napisanych na kartce i znalezionych w mogile Mieczysława Bujaka, którą odnalazł na kwaterach więziennych wrocławskiego Cmentarza Osobowickiego zespół kierowany przez dr hab. Krzysztofa Szwagrzyka z IPN-u.

Rodzina Bujaka tuż po jego śmierci w latach 50. XX w. doprowadziła do potajemnej ekshumacji. Siostra zamordowanego żołnierza napisała kartę ze słowami o bracie i umieściła ją w zalakowanej butelce. Ostatnie zdanie brzmiało: „Aresztowany dnia 10 września 1950 r. w czasie powrotu z poligonu i rozstrzelany dnia 30 sierpnia 1951 r,. za to że był Polakiem”. Butelka ta została odnaleziona w jamie grobowej podczas prac ekshumacyjnych kierowanych przez Szwagrzyka w 2006 r.

PAP/RIRM

drukuj