fot. Tomasz Strąg

Szef MON spotka się dziś z żołnierzami państw NATO i UE

Szef MON Mariusz Błaszczak spotka się dziś z żołnierzami państw NATO i Unii Europejskiejuczestnikami defilady „Silni w Sojuszach”. Defilada zaplanowana jest na jutro.

Defilada rozpocznie się jutro o godz. 14.00 na Wisłostradzie. To okazja do świętowania dwóch ważnych rocznic – 20-lecia obecności Polski w NATO oraz 15-lecia członkostwa w UE.

W tym roku po raz pierwszy oprócz żołnierzy w defiladzie udział wezmą funkcjonariusze m.in. policji, Straży Granicznej oraz Straży Pożarnej. Będą również przedstawiciele organizacji proobronnych, uczniowie klas mundurowych, a także poczty sztandarowe.

Do udziału w wydarzeniu zachęca minister obrony Mariusz Błaszczak.

Chcieliśmy uczcić te dwa niezwykle istotne wydarzenia, dlatego podjąłem decyzję, żeby 3 maja na Wisłostradzie w Warszawie odbyła się defilada. Zarówno członkostwo Polski w NATO, jak i w Unii Europejskiej stanowią filary polskiego bezpieczeństwa. Członkostwo w obu tych sojuszach jest dla nas niezwykle istotne, stąd nazwa defilady – „Silni w Sojuszach”. Oprócz wojska polskiego, które zawsze stanowi trzon przy tego rodzaju zdarzeniach, będą także wojska sojusznicze: będą wojska amerykańskie, brytyjskie, rumuńskie i chorwackie – zaznacza Mariusz Błaszczak.

W defiladzie lądowej przejedzie ponad 200 pojazdów. Będą także pojazdy sojuszniczych armii. Nad głowami gości przeleci 80 statków powietrznych.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj