Św. Maksymilian Maria Kolbe patronem ziemi oświęcimskiej

Św. Maksymilian Kolbe został ogłoszony patronem ziemi oświęcimskiej. Podczas dzisiejszej uroczystości 77. rocznicy śmierci męczennika odczytano dekret Kościoła podpisany przez prefekta Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ks. kard. Roberta Saraha.

Po odczytaniu dekretu rozpoczęła się Msza św. przy bloku 11 w byłym niemieckim obozie Auschwitz. Uczestniczyły w niej setki wiernych, w tym m.in. rodzina św. Maksymiliana, a także byli więźniowie niemieckiego obozu zagłady w Oświęcimiu.

Homilię wygłosił metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski. Zwrócił on uwagę na świadectwo Bożej miłości ukazywane przez św. Maksymiliana w Auschwitz.

– Esesmani bali się jego wzroku. Co jakiś czas krzyczeli do niego: Patrz na ziemię, nie na nas! Bali się spojrzenia, które wydobywało swój blask z głębin Chrystusowej miłości. Nie chcieli spotykać się ze wzrokiem, w którym było odbicie życia wiecznego. Ten czas obozowy był dla o. Maksymiliana – i zapewne dla wielu innych więźniów – czasem szczególnej refleksji nad swoim losem, nad przeznaczeniem, nad najbardziej głębokim sensem ludzkich dziejów. Z tej to refleksji wydobywa się stwierdzenie, w którym o. Maksymilian podzielił się ze współwięźniem Józefem Stemlerem kilka tygodni przed śmiercią: „Nienawiść nie jest siłą twórczą. Siła twórczą jest miłość” – przypomniał ks. abp Marek Jędraszewski.    

Rajmund Kolbe urodził się w 1894 r. Gdy wstąpił do zakonu franciszkanów przyjął imię Maksymilian Maria. Był założycielem największej męskiej wspólnoty zakonnej XX w.

Franciszkanin oddał życie za współwięźnia Franciszka Gajowniczka. Św. Maksymilian Kolbe umierał w cierpieniach przez dwa tygodnie. Zmarł 14 sierpnia 1941 r. Został dobity zastrzykiem fenolu w podziemiach bloku 11.

Jest patronem diecezji bielsko-żywieckiej, na terenie której znajduje się były niemiecki obóz Auschwitz.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl