fot. twitter.com/MinSrodowiska

Prof. J. Szyszko: Większość Puszczy Białowieskiej od wieków kształtował człowiek i to na tych terenach działają leśnicy

Dyskusja na temat Puszczy Białowieskiej może opierać się teraz na nowych danych dotyczących siedlisk – powiedział prof. Jan Szyszko. Szef resortu środowiska wraz z wicepremierem, ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Jarosławem Gowinem wziął udział w konferencji naukowej dotyczącej masowego pojawiania się kornika drukarza w Białowieży.

Wicepremier Jarosław Gowin podczas spotkania z dziennikarzami zaznaczył, że jego resort stwarza w ramach konferencji płaszczyznę dialogu między światem akademickim a rządem na temat sposobu ochrony Puszczy. Jak mówił, zależało mu, by decyzje polityczne opierać przede wszystkim o argumenty naukowe.

Minister Jan Szyszko podkreślił, że dzisiejsza konferencja naukowa jest początkiem debaty na bazie konkretnych danych.

W tej chwili posiadamy konkretne dane w stosunku do rozmieszczenia siedlisk i gatunków, które zostały wyznaczone w ramach Sieci Natura2000 i włączone do ogólnoeuropejskiej sieci monitoringowej tego systemu przyrodniczego. Teraz możemy dyskutować już konkretnie na bazie konkretnych danych i konkretnych przyczyn tego zjawiska

W trakcie konferencji naukowej głos zabrał m.in. szwedzki badacz prof. Per Angelstam. Naukowiec radził, by problem Puszczy Białowieskiej rozwiązywać, poszukując odpowiedzi na małe problemy badawcze i budując wokół nich zaufanie.

Konferencję poświęconą Białowieży zorganizowała Polska Akademia Nauk we współpracy z resortami środowiska oraz nauki i szkolnictwa wyższego. Przybyli na nią naukowcy z Polski i z zagranicy.

RIRM

drukuj