Świadek: Hanna Gronkiewicz-Waltz stała się zakładniczką lobby reprywatyzacyjnego

Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz ws. Noakowskiego 16 schowała „głowę w piasek”; stała się zakładniczką lobby reprywatyzacyjnego – powiedział lokator Krzysztof Lewandowski.

Świadek  zeznawał dziś przed komisją reprywatyzacyjną, która bada sprawę  kamienicy przy ul. Noakowskiego 16.

Do części budynku w 2003 r. prawo nabył m.in. mąż prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Ta zapowiedziała, że odmawia zeznań jako świadek, bo sprawa dotyczy jej męża.

Świadek powiedział, że od października 2006 r. lokatorzy kamienicy robili, wszystko, żeby zaalarmować opinię publiczną dowodami „kradzieży” kamienicy przez Romana Kępskiego – wuja męża prezydent Warszawy.

Krzysztof Lewandowski mówił, że Roman Kępski nie mógł być uznany za stronę procesu reprywatyzacyjnego, bo nigdy nie był następcą prawnym dawnych właścicieli.

Świadek ocenił, że ws. Noakowskiego 16, „od 2006 r. zaangażowanie Hanny Gronkiewicz-Waltz w tuszowanie nielegalnego przejęcia kamienicy jej męża było oczywiste, choć niejawne”.

– Pani prezydent twierdzi, że nie wiedziała o zastrzeżeniach związanych z przejęciem kamienicy przy ul. Noakowskiej 16. Jak zatem wytłumaczy, że już w listopadzie 2016 roku w rękach Jacka Kozłowskiego znalazła się umowa, której stroną był Andrzej Waltz i skąd pan Jacek Kozłowski czerpał wiedzę nt. legalności przejęcia kamienicy? Czy referował mu to sam zainteresowany Andrzej Waltz czy jego żona Hanna Gronkiewicz-Waltz? Z jakiego powodu mu to referowali? Prezydent Hanna Gronkiewcz-Waltz unikała też spotkania bezpośredniego, choć umawialiśmy się na spotkania z nią w ratuszu trzykrotnie. Za każdym razem pani prezydent odwoływała spotkanie – powiedział Krzysztof Lewandowski.

Drugą kwestią, na którą zwrócił uwagę Krzysztof Lewandowski była cena za jaką spadkobiercy Romana Kępskiego sprzedali kamienicę firmie Fenix.

W październiku 2006 r. mieli się dowiedzieć, że firma ta za lokale warte wówczas 11-14 tys. zł za metr kw., miała zapłaci ok. 1 200 za metr kw.

Lewandowski podkreślił, że tak korzystnych warunków wykupu nie zaproponowano lokatorom kamienicy.

RIRM

drukuj