fot. PAP/Radek Pietruszka

Komisja weryfikacyjna bada kolejne warszawskie reprywatyzacje

Komisja weryfikacyjna na posiedzeniu niejawnym wzięła pod lupę kolejne warszawskie reprywatyzacje. Członkowie tego gremium zajęli się dziś dwoma adresami – aleją Waszyngtona 63 i ulicą Barszczewską 7.

Część udziałów do tych działek kupił Marek M., znany handlarz roszczeń. Za prawa do nieruchomości przy Barszczewskiej 7 zapłacił 100 zł, po reprywatyzacji sprzedał ją za 700 tys. zł.

Komisja nakazała Markowi M. zwrot zarobionych pieniędzy. Z kolei prawa do działki przy al. Waszyngtona mężczyzna nabył za 200 zł i nie zdążył ich sprzedać. Sprawa została skierowana do ponownego rozpatrzenia.

– Pan Marek M. nabył roszczenie za kwotę 200 zł. W tej sprawie komisja uchyliła decyzję, przekazała sprawę do ponownego rozpatrzenia miastu stołecznemu Warszawie. Wartość nieruchomości to 600 tys. zł, czyli kolejny interes życia. Każdy chyba chciałby jak na targu staroci kupować takie roszczenia, a kilkanaście miesięcy później stawać się milionerem. Takie były realia warszawskich reprywatyzacji. To kolejne sprawy, które komisja wyjaśniła. Sprawa wraca do miasta stołecznego Warszawy. Teraz miasto może dochodzić unieważnienia umów, a zatem nieruchomość pozostaje w zasobie miejskim i miasto może od nowa próbować podważać transakcję – poinformował szef komisji weryfikacyjnej Sebastian Kaleta.

Komisja weryfikacyjna wydała we wtorek 15 decyzji w sprawie odszkodowań dla lokatorów poszkodowanych w wyniku reprywatyzacji. Ich kwota to ponad 380 tys. zł.

Lokatorzy mieli drastycznie podnoszone czynsze. Komisja rozpatrzyła sprawy mieszkańców m.in. Łomżyńskiej 44 i Koszykowej 49.

RIRM

drukuj