fot. PAP/Jakub Kamiński

Komisja wyda decyzję ws. reprywatyzacji kamienicy przy ul. Nabielaka 9

Komisja weryfikacyjna wyda dziś decyzję ws. reprywatyzacji kamienicy przy ul. Nabielaka 9. Sprawę tej nieruchomości, przejętej wraz lokatorami przez znanego handlarza roszczeń Marka M., badano na posiedzeniu pod koniec października.  

To właśnie przy ul. Nabielaka 9 mieszkała Jolanta Brzeska, znana działaczka-lokatorka, zamordowana w niejasnych okolicznościach w 2011 roku.

Poseł Jan Mosiński z komisji weryfikacyjnej ds. warszawskiej reprywatyzacji podkreślił, że w pewnych aspektach sprawa tej kamienicy jest podobna do innych, które badała komisja.

– Oczywiście Nabielaka 9 kamienica obciążona też morderstwem pani Jolanty Brzeskiej, gdzie scenariusz mówiąc kolokwialnie „czyszczenia kamienicy” był podobny do tych, które już (…) analizowaliśmy, w sposób oczywiście bezwzględny. Kamienica, część praw i roszczenia zostały nabyte za rażąco niską cenę. Urzędnicy warszawskiego ratusza też – że tak powiem – swobodnie podeszli do wydania decyzji – powiedział Jan Mosiński.       

Decyzję reprywatyzacyjną ws. kamienicy przy ul. Nabielaka w 2006 r. podpisał Mirosław Kochalski, ówczesny sekretarz m.st. Warszawy z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

W jej wyniku prawa do nieruchomości trafiły do nowych właścicieli, którzy podwyższyli czynsze lokatorom kamienicy, od których żądali też pieniędzy za „bezumowne korzystanie” z lokali.

Marek M. nie stawił się na posiedzeniu komisji weryfikacyjnej ws. Nabielaka 9. Obecnie ciążą na nim zarzuty prokuratorskie w innym śledztwie dotyczącym nieprawidłowości reprywatyzacyjnych.

RIRM

drukuj