fot. wikipedia

Kolejne posiedzenie sejmowej komisji ds. wyłudzeń VAT

O godz. 9.00 rozpoczęło się kolejne posiedzenie sejmowej komisji ds. wyłudzeń VAT. Tym razem zeznania składa Roman Namysłowski, były członek Rady Konsultacyjnej Prawa Podatkowego przy Ministerstwie Finansów.

Przewodniczący komisji ds. VAT poseł Marcin Horała wskazał, że świadek posiada dużą wiedzę z zakresu podatków. Występował też w dwóch wątkach, które dotychczas badała komisja.

– Po pierwsze był jednym z ekspertów, z którym firma Ernst & Young współpracowała przy przygotowaniu raportów na temat wyłudzeń w branży stalowej chociażby na zlecenie Hutniczej Przemysłowej Izby Handlowej. Drugi wątek to praca w Radzie Konsultacyjnej Prawa Podatkowego – nieco już później (w latach 2014-15) był jedną z osób, które wchodziły w skład tej Rady. To dwa główne wątki, o które będą pytać członkowie komisji – wskazał Marcin Horała.

Komisja VAT została powołana w lipcu 2018 roku. Bada okres od grudnia 2007 roku do listopada 2015 roku. Według szacunków w tym czasie z tytułu wyłudzeń podatku VAT Skarb Państwa stracił około 250 mld zł.

Dotychczas członkowie komisji przesłuchali kilkunastu byłych członków rządu, m.in. byłą premier Ewę Kopacz. W tym tygodniu na pytania członków komisji odpowiedzą też urzędnicy z pionu informatycznego resortu finansów.

RIRM

drukuj